metro.cz

Pozor, klapka! Hřbitovy často hrají ve filmech a seriálech

  5:31
Bez nadsázky se dá říci, že nejen každá detektivka, ale i jiné filmové žánry se neobejdou bez funerální atmosféry.
Kaple ze seriálu o majoru Zemanovi | foto: Metro.cz

Režiséři, i když točí vesnické příběhy, si hlavně kvůli snadné dostupnosti a nižším nákladům vybírají do svých filmů pražské hřbitovy. Jejich filmové štáby tak míří hlavně do okrajových částí města. 

„Na hřbitově je při filmování především důležité, aby pracovní štáb a také herci zachovávali pietu místa,“ připomíná Petr Piskáček z lokační agentury Locaters, která pro filmaře vyhledává vhodná místa pro natáčení. Hřbitovní atmosféře jsou přizpůsobené i filmované scény, aby ani svým vyzněním nenarušily atmosféru lokace. 

Cizinci i naši

  • Atmosféra pražských pohřebišť láká do hlavního města zahraniční produkce. Nejfotogeničtější a hojně vyhledávané bývají mezi zahraničními i domácími filmaři největší pražské hřbitovy – Olšanské. 
  • Objevily se například v jedné z epizod Kriminálky Anděl, kde sehrál skvělou postavu hřbitovního fotografa Pavel Kříž. 
  • Na Olšanech natočili filmaři i některé scény z thrilleru Česká spojka s Anthonym Hopkinsem. 
  • Na Malostranský hřbitov zamířili tvůrci fantazijního amerického snímku Dungeon and Dragons (2002). 

Režisér Jiří Sequens se zapsal do filmové historie nejen nezapomenutelnými příběhy detektivů z pražské „čtyřky“ v Hříšných lidech města pražského, ale i dobově poplatným seriálem Třicet případů majora Zemana. Ve filmu Smrt černého krále mu posloužil šárecký hřbitov na Hanspaulce. I když se mělo podle scénáře jednat o pohřeb v Hostivaři, produkce zvolila pro filmování malebný hřbitov tyčící se nad Šáreckým údolím. Ve filmu se zde odehrává pohřeb jednatele a účetního hostivařské firmy v podání Vlastimila Brodského. Jedním z hudebníků smuteční kapely je i Josef Kemr. Právě tento herec nakonec spočinul na tomto hřbitově, kterému se neoficiálně říká také U Matěje. 

Podruhé zamířil Jiří Sequens se štábem na Zbraslav. Na vrchu nad touto městskou částí je hřbitov s hrobkou, která v kultovním díle Studna představuje místo, kam se v noci vloupal neznámý pachatel. 

Nenápadný hřbitov ukrytý v lesním prostoru vysoko nad vltavským údolím v Chuchelském háji si zahrál v 60. letech minulého století v detektivce Poklad byzantského kupce. V tomto případě představoval hřbitovní místo na jižní Moravě. Herec Ilja Prachař jako hlavní pachatel vraždy se tady snaží dostat do hrobu s ukrytými cennostmi dávného byzantského obchodníka.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek