metro.cz

Další 2 fotografie v galerii
Podpis Antigraffiti týmu „vylepšený“ fixem. | foto: Metro.cz

Antigraffiti program? Nikdy neběžel, tvrdí radní Prahy 1

  10:03
Tady jsme to vyčistili my! Podpis dráždí.

„Praha 1 rozjela program, který s graffiti bojuje formou jeho včasného překrývání,“ hlásily novinové titulky v roce 2017. Program sice už neběží, ale nápisy, které jsou s ním spojené, jsou v ulicích Prahy 1 dodnes. Nedávno na ně upozornila iniciativa Lepší město.

„Ač se mi tomu nechtělo věřit, opravdu se jedná o podpis týmu, který graffiti odstraňuje. Tento podpis byl Prahou 1 ve smlouvě dokonce požadován. No, nevím jak vám, ale mně přijde nasprejovat na dům podpis, který má říci: ,Tady jsme to vyčistili my‘, jako totální blbost. Odstranit graffiti a pak tam sám nějaké přidat je úlet,“ napsali na Instagram kluci z projektu Lepší město, kteří bez nároku na odměnu a anonymně uklízejí ulice a opravují mobiliář.

Prosvítá odstraněné graffiti?

  • Metro vyrazilo do centra. V Betlémské ulici v Praze 1 jsme si všimli zajímavého úkazu. Fotka vlevo, která je dostupná na mapách Google Street View, byla pořízena v květnu 2017. Jsou na ní vidět poměrně čerstvé čmáranice. Snímek vpravo byl vyfocen 20. listopadu 2019. Mimo jiné je na něm vidět podpis úklidové firmy (vpravo od elektronické rozvodné skříně). Podpis je v podstatě důkazem, že zde Antigraffiti tým úřadoval. Z fotky je ale patrné, že graffiti z roku 2017 na zdi prosvítá.

Květen 2017

Listopad 2019

Deník Metro zkusil o Antigraffiti programu zjistit více. Našli jsme rozhovor z 1. ledna 2018. Tehdejší místostarosta centrální městské části Richard Bureš, který byl jako radní zodpovědný za úklid Prahy 1, si program chválil. „Zdi v ulicích, kde probíhal pilotní projekt, jsou nejen čistší, přidávají se k nám soukromí majitelé domů, ale i dle informací od lidí dochází v ulicích, které jsou plošně čištěny, k viditelnému snížení narušování veřejného pořádku, hluku a drobné kriminality,“ tvrdil Bureš.

Podle novějších zpráv ale program už nějakou dobu neběží. Redakce deníku Metro proto oslovila současné vedení Prahy 1 s dotazem, proč Antigraffiti skončil. Do redakce dorazila překvapivá odpověď. „Údajný program Antigraffiti vlastně nikdy běžet nezačal. Něco, co neprobíhalo, nemohlo ani skončit. Odstraňování čmáranic ze soukromých domů na náklady městské části je plýtváním veřejných prostředků, především se tedy jednalo o líbivé heslo předešlého radního,“ uvedl radní Petr Kučera. Ten se vyjádřil i k nápisům, které po sobě úklidová firma nechávala. „Podpis na fasádě byla jen trapná reklama,“ napsal redakci radní.

Zároveň ale Kučera upozornil, že se boji se sprejery městská část nepřetržitě věnuje. „Odstraňování graffiti bylo v minulých letech realizováno na majetcích městské části a hlavního města standardním způsobem, jakým probíhá i dnes. Navíc se soustředíme na rychlé odstraňování z městského mobiliáře a z parků ve správě Prahy 1,“ uvedl radní. 

Komentáře

zpět na článek