metro.cz

Kostlivá Viktorka neměla povolení. Musela pryč z Prahy

  13:46
Šestimetrová socha by se mohla do metropole příští rok vrátit.
Kostlivá Viktorka | foto: Archiv K. Hoška

V rámci třicátého výročí sametové revoluce umístil sochař Kryštof Hošek šestimetrovou kostlivou ruku na Jungmannovo náměstí. „Bohužel jsem ji tam musel umístit bez povolení. Nechtěl jsem jít do konfliktu. Ale informaci, že povolení není, jsem se dozvěděl pár dní předtím, po několika měsících práce,“ vysvětluje Hošek. Povolení mu měl zajistit pořadatel sochařského festivalu Sculpture Line. „Vytvářel jsem sochu cíleně k výročí sametové revoluce. Tak jsem už nad tím více nepřemýšlel, rozhodl jsem se, že tam ten den být musí. Jinak by mě to trápilo,“ dodává umělec.

V ten den ji vidělo tisíce lidí a reakce byly pozitivní. „Nelituji, že jsem do toho rizika šel, i když jsem nevěděl, co to pro mě bude obnášet,“ říká Hošek, který byl později upozorněn, že sochu musí odstranit, aby nedošlo ke správnímu řízení. „Asi se na mě něco chystá, asi mě čeká pokuta,“ přiznává.

Socha zatím nemá název. „Nechtěl jsem tam dávat něco, co by pouze opakovalo, co vlastně znázorňuje. Navíc socha mluví sama za sebe. Lidé jí říkají Kostlivá Viktorka,“ usmívá se Hošek. K podstavci napsal 17. 11. 2019, tedy datum, kdy byla na Jungmannově náměstí instalovaná. „Zatím svůj název nepotřebuje. Dává to prostor k tomu, aby si každý divák našel to svoje. Mohlo by to působit negativně, jako kostra ruky, ale v rámci 17. listopadu a toho, na co to mělo apelovat, to lidé pochopili,“ říká.

V současné chvíli je Kostlivá Viktorka k vidění v Černošicích před Galerií 90°, kde probíhá do 26. ledna společná výstava sochařů a malířů s názvem Už je nejhůř, zaměřená na současnou politickou situaci. Hošek zde vystavuje také sochu Národ sobě z roku 2013. „Jedná se o reakci na první přímou prezidentskou volbu a podrazy, které se tam udály, které tu volbu ovlivnily. Připomíná prezidenta jako bezobsažnou, roztékající se hmotu, která už podle mého názoru nemá naší společnosti co dát,“ vysvětluje svůj kritický pohled sochař. „Řada lidí mi už tenkrát řekla, že je to velmi trefné. A že jsem předpověděl, kam se bude prezidentská funkce ubírat. S odstupem času si myslím, že to bylo panem prezidentem bohatě překonáno,“ dodává.

Z Černošic se bude výstava přesouvat do Rock Café. „Kostlivá Viktorka se do interiéru nevejde, možná budeme hledat jiné vhodné místo v Praze,“ vysvětluje Hošek. Pravděpodobně však bude socha v příštím roce k vidění na jeho samostatné výstavě v Praze, místo ale zatím umělec prozrazovat nechce.

Další velkou sochu, kterou v tomto roce Kryštof Hošek vytvořil, je sousoší Adam a Eva. Postavy, které v polovině těla přerůstají v knihy, jsou k vidění na dvoře Angloamerické univerzity na Malé Straně. „Je to vtipná náhoda, zde jsem totiž chodíval do mateřské školky,“ vzpomíná Hošek, rodilý Malostraňák. „Mám rád starou část Prahy, Malou Stranu. Kampu, Nový Svět a Staré město. Má to stále kafkovskou atmosféru. Občas i pochmurnou a tajuplnou. Ne že bych tam přímo dostal nápad na sochu, ale Praha mě podvědomě inspiruje stále. Stará část Prahy je pulzující a živá, když si odmyslím turisty. Rád tam vždycky nějakou sochu umístím,“ přiznává. 

Autor:
zpět na článek