metro.cz

Otužilecké kluby trénují na pomezí Hodkoviček a Braníka. Veřejnost plave i ve Žlutých lázních

  13:55
Nástup euforie a energie. Takové pocity zažívají otužilci poté, co vylezou z ledové vody a trochu se zahřejí. Netradičním radovánkám přichází na chuť čím dál více lidí. Nebo to tak alespoň vypadá podle zájmu o veřejné otužování, které se každou neděli koná ve Žlutých lázních v Podolí.
Otužování ve Žlutých lázních probíhá za každého počasí. | foto: Taiko

Pravidelné plavání ve Vltavě tu loni začalo s příchodem chladných dnů. Z pár nadšenců se ale rozrostlo v desítky plavců, kteří se potápí pod vedením profesionálního trenéra. „Na první akci dorazilo šest lidí, udělal jsem fotku a už to jelo, s každým otužováním je nás víc a víc,“ říká Jakub Lunga, profesionální trenér, který v areálu působí také ve venkovním fitness. „Momentálně už chodí všechny věkové kategorie, najdou se i děti rodičů otužilců a pomalu se přidávají i senioři. Pouštíme si muziku a celé se to odehrává ve velmi přátelské atmosféře,“ popisuje trénink Lunga. 

Studenou Vltavu pod dohledem trenéra mohou zájemci vyzkoušet i výš po proudu. V Praze jsou totiž hned tři otužilecké kluby – Česká otužilecká unie, I. plavecký klub otužilců Praha a Klub Ledních Medvědů. „Všechny kluby trénují na pomezí Hodkoviček a Braníka,“ říká pro Metro Vladimír Komárek, předseda České otužilecké unie.

Plavání ve studené vodě ale není pro každého. „Podstatnou podmínkou pro vstup do otužileckých klubů bývá zdravotní stav adepta, otužování klade velké nároky na činnost srdce. Dále mívá často členská základna klubu možnost se vyjádřit k osobě nováčka, aby dobře zapadl mezi ostatní,“ popisuje nároky na otužilce Komárek, kterého jste mohli ve Vltavě vidět na Tři krále při tradičním plavání pod Karlovým mostem. 

Otužování působí proti nemocím z nachlazení, alergiím, hypertenzi a některým nervovým chorobám či psychickým poruchám. V případě nemocí platí, že otužilý člověk má větší naději, že neonemocní. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek