metro.cz

Větší foto
Stačilo jedno políčko zamalovat fixou. | foto: KooperativaMetro.cz

Vydělat lze i na mrtvém chodci, chytráci se činí

  5:55
Novým trendem je podvádění u „pojištění proti blbosti“.

Pojišťovny loni odhalily téměř 8500 pokusů o pojistný podvod. Výrazně narostly fígle týkající se aut. Taková je zpráva z České asociace pojišťoven. „Odhalené případy tvořily pětačtyřicet procent všech zjištěných podvodů,“ říká Veronika Nová, mluvčí asociace pojišťoven.

Deník Metro se podíval na různé případy, jak se Češi snažili pojišťovny oklamat. „Klient zavinil smrtelnou nehodu chodce, advokátka pozůstalých ale uplatňovala jednorázové odškodnění nemajetkové újmy družky usmrceného ve výši bezmála půl milionu korun,“ řekla deníku Metro Eva Svobodová, mluvčí Uniqa pojišťovny. Při šetření vyšlo najevo, že usmrcený a údajná družka bydleli přes sto kilometrů od sebe. Mrtvý chodec žil navíc v harmonickém manželství, „družka“ byla známou z dávné minulosti a navíc byla šťastně vdaná.

Počet pojistných fíglů se za deset let zdvojnásobil

  • Opatrnější jsou podvodníci v případě majetkových fíglů.
  • V roce 2009 odhalily pojišťovny podvody za 624 milionů korun (loni skoro 1,2 miliardy). Vrchol pojistných podvodů ohledně majetku nastal v roce 2018. Tehdy si chtěli přilepšit o více než 851 milionů korun.
  • Škody vyčíslené na podvodech majetku klesly loni o více než dvacet procent.

I když jsou podvodníci stále vynalézavější, někdy si vypomůžou i zcela primitivními prostředky. „Pán zamazal displej počítadla kilometrů, aby to vypadalo, že jeho vozidlo má o řád nižší nájezd a získal tak vyšší pojistné plnění,“ uvádí jeden z jednodušších podvůdků Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativy. Velká část podvodů je ve stadiu pokusu a pojišťovna se s dotyčným dohodne. „Jedná se většinou o případy, kdy klient využije skutečné pojistné události, snaží se zkreslit rozsah škody ve svůj prospěch,“ vysvětluje Svobodová.

Novým trendem jsou podvody v pojištění občanské odpovědnosti, lidově řečeno „pojištění proti blbosti“. Nejčastěji jde o to, že někdo někomu rozbil nějakou věc.

Kooperativa řešila případ rodiny s „velmi nešikovným“ nezletilým synem. „Opakovaně rozbíjel sousedům a známým rodiny mobilní telefony a notebooky. Kuriózní byl poslední nahlášený případ. Chlapec měl na návštěvě u sousedů ze stolu shodit notebook a rozbít ho. Rodina nechala notebook opravit a po opravě poslala maminka synka, ať dojde počítač k sousedům vrátit,“ popisuje pokus mluvčí Kooperativy. Chlapec však měl opět „smůlu“. Při cestě k sousedům zakopl a notebook opět rozbil.

U závažných případů, kde šetření prokáže jasný úmysl a kdy jde o velkou částku, například u úmyslného založení požáru s rozsáhlými škodami, předávají pojišťovny věc policii. „V extrémních případech hrozí až 10letý trest,“ říká Svobodová.

Komentáře

zpět na článek