metro.cz

Na Lennona s laserem. Graffiti se dá odstraňovat i v zimě

  12:41
Lennonova zeď je jednou z ozdob Kampy. Deník Metro se však včera přesvědčil, že tvář Johna Lennona, loni v listopadu vyčištěná a vymalovaná přizvanými umělci, je beznadějně počmáraná. Zase. „V řádu týdnů, až skončí zima, se zeď bude znovu čistit,“ říká Hedvika Čepelová, mluvčí řádu maltézských rytířů, jemuž populární místo patří.
Stav Lennonovy zdi | foto: Metro.cz

Metro oslovilo několik expertů na čištění zdí a fasád. Jan Hrdlička z firmy Fasádní servis nejprve vysvětluje stanovisko Čepelové: „Když na to jdete obvykle a používáte vodu nebo páru, musíte přidávat větší nebo menší množství chemických čistidel. Jenže jak klesá teplota, klesá i jejich účinnost. Při teplotě nižší než pět stupňů prakticky nemá cenu se do odstraňování graffiti pouštět,“ uvádí Hrdlička. A upozorňuje, že i v mrazech fungují dvě technologie. Jde o laser a mikroabrazivní vakuové Tornado.

Ač jsou oba postupy zcela odlišné, shodně dokážou odstranit barvu ze zdi, aniž by ji poškodily – úbytek materiálu se pohybuje v řádu jednotek mikronů, což je několikrát méně než tloušťka lidského vlasu. Díky tomu mají tyto technologie široké uplatnění včetně likvidace graffiti z historických památek. Problémem pro ně nejsou vápenné omítky, které rozšířené vodní čištění znehodnocuje, ani moderní akrylové nebo silikonové fasády, ani kamenné obklady.

„Naše Tornado je německý patent. Přestože jde o mikroabrazivní systém, beze stop čistí i vysoce leštěný mramor. Díky tomu, že odstranění graffiti probíhá ve vakuové pracovní hlavici, nikde okolo nejsou žádné nečistoty,“ uvádí Hrdlička z Fasádního servisu.

Druhou zmíněnou technologii, laser, nabízí v tuzemsku například liberecká firma Sved. Ta se sama označuje za jejího průkopníka v Česku. „Na tento postup jsme přišli metodou pokus omyl, napadlo mě stříknout v dílně sprej na zeď. Původně tento stroj sloužil k čištění forem na vstřikolisy,“ popisuje začátky Libor Fechtner ze Svedu.

V zahraničí laserové čištění graffiti slaví úspěchy v italské Florencii, kde s ním začala skupina dobrovolníků zvaná Andělé krásy. Skupina již má na kontě vyčištění několika desítek památek UNESCO. Schválení památkovými úřady v EU pro odstraňování graffiti z památek UNESCO má i německý systém Tornado. 

Autor: David Halatka Metro.cz
zpět na článek