metro.cz

Odtahy aut v Praze. Přísnější režim má pokračovat

  7:59
Městská policie si podle statistik mákla jako nikdy. Loni řešila skoro dva miliony případů.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Někdo bilancuje nad svými celoročními skutky již na Silvestra, jiný zpytuje svědomí na Nový rok. Pražští strážníci tuto činnost tradičně provádějí v druhé půlce února následujícího roku. Podle statistik za rok 2019, které včera tradičně prezentovali médiím, loni řešili přibližně 1,89 milionu případů. To je o 614 tisíc více než předloni.

„Devadesát pět procent naší činnosti se týkalo dopravy. Většina přestupků se taktéž udála právě v dopravě a také ve veřejném pořádku. Celkové zvýšení počtu zaznamenaných přestupků je pak dáno především navýšením počtu kontrol. Pražští strážníci loni uložili 135 055 pokut v celkové výši přes 48 milionů korun,“ říká ředitel pražských strážníků Eduard Šuster.

Množství dopravních přestupků podle Šustera nabobtnalo kvůli nárůstu přestupků v zónách placeného stání. Míra nedodržování se sice nezměnila, vzrostl však počet monitorovacích vozidel a množství průjezdů ulicemi. Strážníci také na popud magistrátu museli od podzimu loňského roku navýšit počet odtahů v rezidenčních zónách. Nyní čekají na oficiální pokyn magistrátu, zda v nich mají pokračovat.

„Odtahy jsme navýšili v Praze 1, 2, 3 a 7. Naopak ve čtvrté městské části to byla relativně novinka. Je třeba dodat, že do roku 2014 byla respektovanost v rezidentních zónách na 92 až 95 procentech, nyní je to 70 až 75,“ dodává Šuster a doplňuje, že se řidiči v parkovacích zónách loni dopustili 945 683 přestupků.

Také podle něj často porušovali zákaz stání, a to v 33 209 případech. Nezřídka také vjížděli do pěších zón bez povolení.

Strážníci také v druhém pololetí loňského roku trochu nedobrovolně odpouštěli pokuty za rychlost. „Z padesáti jedna měřičů byla kvůli technické závadě téměř polovina mimo provoz. Nyní jsou již všechny opět v provozu,“ vysvětluje Šuster, podle kterého jen jedno procento ze všech překročení rychlosti změří strážníci osobním měřičem, takzvaně z ruky. Mezi významné přestupky patřilo překročení rychlosti o méně než dvacet kilometrů v hodině. To se stalo ve více než 161 tisících případech.

V letošním roce spolkne podle náměstka primátora Petra Hlubučka činnost pražských strážníků investici ve výši šedesáti milionů korun. Peníze údajně poputují hlavně do technického vybavení i zlepšení zázemí příslušníků městské policie.

Pražští strážníci trpí dlouhodobě nedostatkem pracovních sil. Loni se k nim hlásila asi tisícovka lidí. Testy a výcvikem jich nakonec prošlo 120, kteří byli následně přijati. 

Popíjení na veřejnosti i kouření na zastávkách. Neřešila se jen auta

  • Loni vzrostl v hlavním městě také počet zjištěných přestupků proti veřejnému pořádku. Strážníci jich řešili přesně 100 185, což je meziročně o zhruba 38 a půl tisíce víc.
  • Nejčastěji se loni porušoval zákaz pití alkoholu na veřejnosti a kouření na místech, kde se to nesmí. U alkoholu řešili strážníci 14 748 případů a zapálenou cigaretu 11 265krát. Lidé se dopouštěli i znečišťování veřejného pořádku a rušení nočního klidu.
  • Hříšníci z celkového počtu 135 055 uložených pokut zaplatili většinu na místě. Stalo se tak v 114 010 případech.
  • Strážníci zkontrolovali loni necelého půl milionu lidí a zadrželi 307 celostátně hledaných osob.
  • Přestupku se celkově dopustilo 6935 chodců a 6058 cyklistů.
  • Útulek pro opuštěná zvířata, který strážníci v Praze provozují, loni přijal 1410 psů, 1108 koček a 255 dalších druhů – takzvaných exotů. „Z počtu psů, které jsme odchytili, bylo vráceno původním majitelům nebo předáno do náhradní péče 98 procent,“ uvedl ředitel strážníků Šuster.
  • Podle ředitele Šustera se strážníci v letošním roce zaměří na bezpečnost v MHD. Strážníci nyní hlídkují mimo jiné v nočních tramvajích a mají samostatný útvar pro dohled v metru. Zaměří se také na dodržování vyhlášky zakazující pití na veřejných prostranstvích nebo zákaz vjezdu vozítek servírujících alkohol skupinám turistů do centra. „Chtěli bychom se zaměřit na bezpečnostní akce, které se zaměřují na různé druhy protiprávních jednání, které občany trápí. Ať už je to dohled na bezpečnost v rámci veřejné dopravy, nebo pohyb různých elektrokoloběžek a vozítek zejména v centru,“ uvedl Šuster.
  • Strážníci mají letos také nově hlídat dodržování zákazu vjezdu zmiňovaných pivních kol. Zákazové značky nyní namontovává Technická správa komunikací. Jejich instalace má být hotova do konce února. Podle Šustera se pak nejprve zkontroluje jejich správnost z hlediska umístění, teprve poté začnou samotné kontroly.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek