metro.cz

Restauracím s bojem o tržby pomáhají nové mapy. Nechte si jídlo dovézt, vyzval primátor

  12:10
„Jak podpořit zlaté české ručičky? Vaří vaše oblíbená restaurace na dovážku? Využijte toho.“ Tenhle vzkaz si před časem na svůj facebookový profil pověsil pražský primátor Zdeněk Hřib. Upozornil tak na fakt, že restauračním zařízením v posledních dnech pomáhají udržet byť jen částečné zisky pouze rozvozy nebo improvizovaná výdejní okénka.
Do rozvozu jídel zdarma na služebny záchranných složek se zapojila i pražská restaurace U Matěje v čele s šéfkuchařem Janem Punčochářem (na snímku). (23. března 2020) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Dobrý den všem v domácím vězení. Z důvodu nařízení vlády o zákazu provozu obchodů a restaurací vydáváme jídlo přes okénko. Připomínám, že dovážíme jako obvykle, a to i slané dobroty nebo polévku. Zrovna dobublala,“ píše na svém Facebooku tým Pizzerie Gustus z Klánovic. 

Podobný text v těchto dnech naleznete na webech a facebookových stránkách mnoha dalších pražských podniků. Některé z nich navíc mají ve svých spižírnách pomalu se kazící suroviny za desítky tisíc korun. „Příštích několik týdnů může být pro českou gastronomii likvidační. Už teď některé restaurace zcela uzavřely svůj provoz, ostatní evidují pouze zlomek tržeb. Po uvolnění karantény si nebudeme možná mít kam zajít ani na pivo a společenská kultura v Česku zcela vymizí. Podniky proto potřebují pomoc státu i všech, kteří si mohou dovolit restaurace podpořit,“ míní Igor Třeslín, šéf společnosti Storyous, jež provozuje pokladní systémy.

Čísla dne

  • Pouze 13 procent podniků, kam dodává pokladní systémy společnost Storyous, má nyní otevřeno. Z více než tří tisíc podniků to je pouze 398.
  • Sto tisíc korun stálo jídlo, které lidé za prvních čtyřiadvacet hodin nakoupili lidem bez domova, seniorům i zdravotníkům prostřednictvím aplikace Nesnězeno. Novou funkci do aplikace přidali začátkem týdne vývojáři studia Futured.

Restauratérům v současnosti pomáhají také interaktivní mapy, kde je možné stále otevřené podniky v okolí snadno dohledat. Storyous má na svém vyhledávači zhruba patnáct set podniků, firma Edenred, jež provozuje stravenkové karty, pak několik tisícovek.

Svůj program na podporu restaurací zasažených omezeními kvůli koronaviru nově spustila také rozvážková služba Uber Eats

Restauratéři před několika dny požádali stát o záruky přímé finanční pomoci. Pod dopisem jsou podepsáni zaměstnavatelé čtyř tisíc lidí, mezi nimi známí šéfkuchaři jako Zdeněk Pohlreich, Radek Kašpárek či zakladatelé sítě Ambiente nebo Together.

Minulý víkend pak Zdeněk Pohlreich se svým týmem spustil rozvážku jídel zdarma pro pražskou záchranku, hasiče a policii, na něž situace způsobená koronavirem dopadá nejvíce. Cílem iniciativy přitom není pouze nakrmit zaměstnance v první linii, ale také udržet v provozu dodavatelský systém podniků.

Souběžně s aktivitou Zdeňka Pohlreicha a dalšího šéfkuchaře Jana Punčocháře funguje také další podobný projekt nazvaný Nekašleme na vás. Rovněž do něj se postupně zapojuje množství pražských podniků. Zástupci obou aktivit jsou domluvení na spolupráci. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek