metro.cz

Ropuchy teď mají v Braníku námluvy. Lidé jim pomáhají

  12:50
V Jiráskově čtvrti opět vyrostly zábrany. Chrání obojživelníky.

Další 2 fotografie v galerii
Marná snaha! Ropucha zábranu nepřeleze. | foto: Praha 4

Desítky, možná i stovky přejetých žab a ropuch. Tak to vždy začátkem jara vypadalo v okolí retenční nádrže na Branickém potoce. K vodě obojživelníci pravidelně migrují, aby tu nakladli vajíčka. Po úspěšném páření pak cestují zpět do lesů a zahrad, kde po zbytek roku žijí. Nebezpečný „výlet“ se ale pro tyto ohrožené druhy často stával osudným.

Řidiči pozor

  • Největší nebezpečí pro žáby představuje přechod přes silnici.
  • Obojživelníci se pohybují pomalu. Překonání vozovky jim zabere zhruba půl hodiny.
  • Pozor by si řidiči, kteří Jiráskovou čtvrtí v těchto dnech pojedou, měli dát především v nočních hodinách a při deštivém počasí. 
  • Vytipovat místa, kde dochází k migracím žab, se snaží Český svaz ochránců přírody. Více o Akci žába najdete na csop.cz.

Loni se místní v čele s Tomášem Urbanem ze Spolku Jiráskova čtvrť rozhodli žábám pomoci a obrátili se na odbor životního prostředí a dopravy radnice Prahy 4. Takřka ihned vyrostly u silnic bílé zábrany. Ty lemují východní okraj ulice V Hodkovičkách i letos. Čísla zachráněných obojživelníku ukazují, že je letošní akce ještě úspěšnější. Dočasný plot totiž vyrostl u silnice o pár týdnů dřív než loni.

Zábrany fungují jednoduše. Žáby plot nepřeskočí, a tak se ho snaží obejít. Na jeho konci jsou umístěny kbelíky, do kterých zelení migranti padají. Dobrovolníci z okolí nádoby několikrát denně kontrolují a zachycené ropuchy obecné a skokany hnědé přenášejí přes silnici. „Loni jsme zachránili zhruba dvě stě padesát žab. Letos už jsme jich přenesli odhadem sedm set,“ těší Urbana.

Ulice V Hodkovičkách

O kontrolu kbelíku se starají tři lidé z okolí. Uvězněnou žábu může ale „doprovodit přes silnici“ každý. Pravidla, které je potřeba dodržet, najdou dobrovolníci přímo u bariér. Rozhodně se ale nedoporučuje ropuchy a skokany brát do holých rukou. Taková „hurá akce“ může ublížit nejen „zachráněnému“ tvorovi, ale i samotnému zachránci. Ropuchy totiž vylučují slabý jed.

Okolí Branického potoka není zdaleka jediným místem, kde dochází k jarní migraci. S tipem na rozmístění bariér proto může přijít každý. „Děkuji všem občanům a pracovníkům odboru životního prostředí, kteří nám aktivně pomáhají s přenášením žab. Pokud občané vědí o nějakém místě, kde jsou v ohrožení migrující obojživelníci, prosím zašlete nám svůj podnět,“ vyzývá Tomáš Hrdinka, radní Prahy 4 pro životní prostředí. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek