metro.cz

S odpady během epidemie nakládejte opatrně. Roušky vyhazujte ve dvou pytlících, radí popeláři

  15:09
Vzít, strčit do sáčku, zauzlovat ho, pak ho strčit do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a poté smíte věc vyhodit do popelnice. Tak by se dal shrnout postup, který pracovníci Pražských služeb v těchto dnech doporučují pro nakládání s hygienickými pomůckami.

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

„Při likvidaci masek, respirátorů, roušek a dalších ochranných a hygienických věcí dbejte zvýšené opatrnosti. Například použité ústenky vždy vložte do plastového sáčku a tento balíček pak vložte do dalšího uzavíratelného pytle na odpad se silnou stěnou. Uzavřený pytel pak vhoďte přímo do nádoby na směsný komunální odpad. V žádném případě neodkládejte pytle s odpadem k popelnicím. Vystavujete tak zbytečnému riziku své okolí i naše zaměstnance,“ vyzývá lidi tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Metaři děkují

  • „Roušky pro popeláře a roušky pro metaře“ – tak se jmenuje iniciativa zaměstnanců Pražských služeb, kteří si navzájem šijí roušky.
  • „Počet získaných roušek se pohybuje na cifře přes tři sta kusů, ale očekáváme ještě další. Je to pochopitelně menšinová část z celkového zajištěného a potřebného množství pro naše lidi, to ale nic nemění na tom, že jsme skutečně vděční za takovou pomoc, a všem patří obrovský dík,“ řekl deníku Metro mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Uvedená doporučení se týkají všech jednotlivců, domácností bez diagnostikované nákazy koronavirem a bez nařízené karantény. Stejným způsobem by se ochranných pomůcek měly zbavovat i firmy, které z povahy podnikání nemohly svým zaměstnancům nařídit práci z domova. „V těchto případech se nemění způsob nakládání s odpady ani jejich třídění,“ dodává Mana.

Pokud máte v domácnosti potvrzenou nákazu koronavirem, je podle Many nejlepší vykašlat se na třídění odpadu. Zároveň by veškerý odpad a ochranné pomůcky měly být vyhazovány ve dvou zvláště silnostěnných plastových pytlech. „Pokud silnostěnné pytle nemáte, lze použít dva standardní sáčky na odpad. Vnější stěna pytle či sáčku by měla být ošetřena dezinfekcí. Podle Státního zdravotního ústavu existuje riziko nakažení koronavirem při manipulaci s infikovaným odpadem,“ varuje Mana s tím, že by v ideálním případě měl odpad vynést někdo z blízkých, sousedé či dobrovolníci. „Zabrání se tak dalšímu pohybu nakaženého na veřejnosti,“ uzavírá Mana.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek