metro.cz

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Hospoda U Zpěváčků odkojila legendární pankáče

Temná zákoutí   13:57
Houtyš na Hanspaulce, U Zábranských v Karlíně, Klamovka, Orlík u Mánesa a samozřejmě U Zpěváčků. Hospod, kde se v Praze za komunismu nebo ještě v devadesátkách scházeli muzikanti, byla celá řada. Mezi legendy patří právě podnik U Zpěváčků. Vyznačoval se tím, že místní výčepáci odchovali řadu známých pankáčů.
Hospoda U Zpěváčků odkojila legendární pankáče | foto: Metro.cz

Sedli jsme si s pražským muzikantem Petrem Hrabošem Hrabalikem z kapely Našrot, aby nám toto temné zákoutí dodnes existující ve Vojtěšské ulici v Praze 1 trochu rozkryl. V současnosti už tady undergroundovou hospodu nenajdete, je tu sice podnik stejného jména, ale z původní muzikantskou knajpou nemá mnoho společného.

Elektronek, Držka a Chaos
„Legendy mezi staršími pražskými pankáči byly odjakživa spojeny s touto legendární nálevnou. Například Semínko, takovej dlouhán s endžílou na hlavě. Ve zpěváčkovské době se mu říkalo Elektronek. Myslím, že někdy v půlce devadesátých let seděl za drogy. Pak to byl Dominik, kterej měl vždycky sen koupit si harleye, ale taky skončil na tvrdejch drogách. A kdoví kam zmizel nevlastní syn Jima Čerta, punker zvaný Držka,“ rozpomíná se zpěvák kapely Našrot. „Dlouho jsem neviděl ani Vencu Jirsu. To je ten, jak o něm v roce 1988 natočil dokument Aby si lidi všimli režisér Kvasnička,“ říká. 

Ke „Zpěvcům“ chodil svého času i kytarista punkových Plexis Johny Chaos, který měl řadu problémů se zákonem hlavně kvůli tvrdým drogám. „Občas tu byla vidět i máničkovská legenda Viktor Hait. Teď se dost potkáváme na různých androškých akcích, ať už v Praze, nebo mimo ni.“ Dnešní mladí „neopunkeři“ nemají o těchto postavičkách ani tušení, ale pro otce od rodin, kteří v předrevolučních dobách nosili na hlavě kohouta, jsou skutečnými legendami.

Líheň bubeníků a androškých mániček
Pokud se podle Hraboše budeme bavit o rozmezí let 1988 až 1991, tak kromě Petra Mucho Hoška a baskytaristy Pavla Brože, oba z kapely Plexis, často ke Zpěváčkům zavítal i Vincent Venera. „To byl mystik a řvoun ultra-beton-core kapely Svatý Vincent. Bohužel v devadesátých letech postupně přišel o nohy a nyní žije v ústraní. Luki Martínek, tehdy mladý zpěváčkovský travkohulič, má loď a různě se plaví po světě, ke Zpěváčkům chodili i muzikanti z gotický kytarovky Jean Marais Salvation, bubeníci Bohouš Viking Krpálek z Kurtizán z 25. avenue a Patrik Eler z Modrých Tanků, hudební znalci Petr Tráva Votava alias DJ Tráva a pozdější produkční David Berdych, herečka divadla Vrata Janet Bujulu, klasická androšská mánička Milan Padevět alias Svědek, který už tehdy měl svoji kapelu Hally Belly, občas se tam objevil Jim Čert a tak dále. A samozřejmě mnozí další, co mi z paměti vypadli,“ uzavírá Petr Hrabalik.

Autor: Petr Holeček Metro.cz
zpět na článek