metro.cz

Koně Převalského vyběhnou na Dívčí hrady za necelý rok

  15:12
Deník Metro se vypravil na návrší Děvín s fotoaparátem. Projděte si aktuální fotogalerii.
Vypásání vegetace koňmi by v této lokalitě mělo vést k obnově původních...

Vypásání vegetace koňmi by v této lokalitě mělo vést k obnově původních společenstev rostlin a živočichů. | foto: Metro.cz

Rozsáhlá ohrada na Děvíně nad Zlíchovem stojí už několik měsíců. Zatím ale zeje prázdnotou. Originální atrakce se z místa stane příští rok na jaře. Na ploše velké zhruba jako pět Václavských náměstí totiž lidé budou moci pozorovat koně Převalského – poslední druh divokého koně.

Vzácný druh

  • Kůň Převalského je světu znám od roku 1881. O necelých sto let později, na přelomu 60. a 70. let 20. století, byl však ve volné přírodě vyhuben. Přežil jen v péči zoologických zahrad.
  • Mimořádnou zásluhu na zachování koně Převalského má Zoo Praha, která od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. První transport do Číny proběhl v roce 1988. O čtyři roky později směřovaly dva transporty do Mongolska, stejně jako v dalších letech. 

Vzácné lichokopytníky tu vypustí pražská zoo. „Slavnostní otevření ohrady plánujeme na duben 2021,“ upřesňuje mluvčí zoo Helena Petáková. Původně bylo v plánu na pastvinu na Dívčích hradech koně převézt už letos, ale projekt zdržela byrokracie. „Protáhlo se stavební řízení,“ komentuje zdržení Petáková.

Na místě aktuálně stojí ohrady a nyní začne vznikat i chovatelské zázemí s dvorky. „Projekt klade velký důraz zejména na ekologický charakter staveb a počítá také s vyhlídkami, ze kterých budou návštěvníci moci obdivovat koně ze všech stran,“ slibuje mluvčí zoo.

„Koně Převalského bývali dříve označováni jako prakoně a využití části náhorní plošiny Dívčích hradů tak nepostrádá určitou symboliku. Právě zde si v dávné minulosti měly ženy vystavět hradiště a vést odtud Dívčí válku,“ říká ředitel zoo Miroslav Bobek a doplňuje: „Nejde jen o to, že získáváme další prostor pro chov koně Převalského, na jehož záchraně a návratu do přírody se významně podílí naše zoologická zahrada. Vypásání vegetace koňmi by v této lokalitě mělo vést k obnově původních společenstev rostlin a živočichů.“

Zoo již také za pomoci partnerských organizací zahájila dlouhodobý monitoring místní fauny a flóry, aby bylo možné srovnání stavu unikátní stepní lokality před vypuštěním koní a po něm.

Lesy hl. m. Prahy navíc letos na jaře na kopci vysadili 500 mladých stromů, které mají mimo jiné zpestřit prostor u výběhu. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek