metro.cz

Tři tisíce kubíků vody vyteklo z aquaparku přímo do kanálu

  5:51
Navštívili jsme unikátní prostory pod Aquapalace Praha. V minulých měsících se tu hojně opravovalo.
V podzemí Aquapalace Praha se nachází změť chodem, obrovských potrubí i...

V podzemí Aquapalace Praha se nachází změť chodem, obrovských potrubí i retenčních nádrží. | foto: ARCHIV

V podzemí, jen několik metrů pod vodním parkem v Čestlicích, se nachází změť chodem, obrovských potrubí i retenčních nádrží. Tomuhle království velí hlavní technolog Jaromír Hrdý. Ten tu v Aquapalace Praha dohlíží na to, aby zde protékala jen čistá a dobře ošetřená voda. Deník Metro sem před pár dny nahlédnul v rámci zahájení již třinácté letní sezony tohoto kolosu. Při krátké podzemní procházce se ukázalo jediné – pandemie koronaviru a následné uzavření areálu přišly místnímu pětičlennému týmu techniků vhod.

V podzemí Aquapalace Praha se nachází změť chodem, obrovských potrubí i...

„Opravy jsou u nás sice běžnou součástí každodenního provozu, jsou ale záležitosti, se kterými je to složitější. Běžně to funguje tak, že večer úderem desáté hodiny, kdy areál opustí návštěvníci, rychle začneme řezat a následně lepit trubky. Lepidlo totiž tuhne okolo osmi hodin. Stěny retenční nádrže pak například bez vypuštění logicky vůbec nelze zevnitř vyspravit a natřít. Právě to jsme po vypuštění vody během pandemické pauzy udělali,“ sdělil nám Hrdý během zkoumání první části podzemních prostor.

Vodní svět

9150 

Takovou rozlohu má v metrech čtverečných vodní svět v čestlickém aquaparku. Je tvořen třemi paláci – palácem pokladů, dobrodružství a relaxu – a venkovní zónou.

12

Tolik tobogánů a skluzavek lze v Aquapalace vyzkoušet. Nachází se zde i nejdelší tobogán v Česku (250 metrů), bazén s umělým vlnobitím a venkovní divoká řeka. Celým vodním světem prochází ještě další, 450 metrů dlouhá umělá řeka. Najdete tu i potápěčskou jámu a tobogán s virtuální realitou.

Vedení aquaparku tu za opravy technologického zázemí v posledních měsících utratilo téměř dvacet milionů korun. Vypuštění vody z areálu, na které došlo zhruba čtrnáct dní po vyhlášení nouzového stavu, však nebylo jen tak. „Trvalo deset dní a do kanalizace během této doby odtekly celkem tři tisíce kubíků vody,“ dodává Hrdý s tím, že místní retenční nádrž pro srovnání pojme neuvěřitelných pět tisíc kubíků vody. Pro to, aby zde nebylo třeba sanitačních – opravovacích – dnů tu mají také devět uzavřených recirkulačních okruhů.

„Voda se nevypouštěla naráz, ale postupně. Je také třeba dodat, že odtekla nejen do kanálu. Máme také s Průhonicemi dohodu o vypouštění do místního potoka. Jde o odleželou vodu, jež je zbavena chemie. Voda je čistá a vhodná klidně i k zalévání,“ vysvětluje Hrdý. Během pandemie došlo také například na opravy čerpadel na bazénových okruzích či takzvaných kesonech. „Jde o přístroje, které jsou srdcem naší atrakce vlnobití a paláce relaxu,“ doplňuje Hrdý.

V Aquapalace Praha využívají k čištění vody několikastupňový systém. V něm jsou zahrnuty UV lampy, ionizační záření a dva typy filtrací – jedna na bázi uhlí, druhá na bázi písku. Nečistotu v bazénech pak sbírají vodní vysavače. Ty ale ovládají lidé. „Nyní se vracíme opět do starých kolejí. Opravovat budeme zase hlavně přes noc,“ uzavírá pro Metro Hrdý. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek