metro.cz

Nahlédli jsme do budovy, kde na podzim otevře první Primark v Česku. Projděte si fotogalerii

  19:41
Tahle budova budí emoce. Nedávno se kolem ní strhla mela na sociálních sítích. Dům se rozblikal jako atrakce na pouti. Hodně Čechů také netrpělivě očekává, až bude plně dokončena. Však na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice otevře vůbec první český Primark. Deník Metro do budovy nahlédl. Je plná moderních vychytávek, ale zároveň její architekti nezapomínají na historii místa, kde leží. Zajímavá vás, jak to vypadá v The Flow Building? Tak pojďte dál.
výhled z budovy na Václavské náměstí

výhled z budovy na Václavské náměstí | foto: Metro.cz

Ještě před několika dny byl v Opletalově ulici zábor a kolemjdoucí mohli sledovat ruch stavby. V těchto dnech se ale pracuje už jen uvnitř. Než tam nahlédneme, na chvíli se zastavíme před vchodem. Naším průvodcem je Tomáš Matýsek, projektový manažer zodpovědný za výstavbu budovy. Moc dobře tuší, že se zeptáme na blikající LED diody, které byly nedávno na internetu nechtěným „hitem“. Než položíme ožehavou otázku, tak o barevné hře světel začne sám.

Ze střešních teras je vidět na Národní muzeum.

Devět podlaží

  • Ve The Flow Building je 15 tisíc metrů čtverečních kancelářských prostor a 6 tisíc metrů čtverečních maloobchodních prostor.
  • Budova má tři podzemní a devět nadzemních podlaží. Dvě podlaží pod zemí poslouží pro parking.

„Před pár týdny jsme prezentovali památkářům nasvícení fasády. Dohoda byla, že fasáda bude svítit bíle. S památkáři proto bylo potřeba nastavit intenzitu a teplotu bílé barvy,“ vysvětluje Matýsek. „Než se spustila bílá, tak se testovalo, jestli technologie funguje. Lamely se rozblikaly, někdo to natočil a ukázalo se, že je to velice zajímavé téma pro spoustu lidí,“ krčí rameny projektový manažer a dodává, že v běžném provozu má dům svítit kontinuálně bíle. „Technologie teoreticky umožňuje, aby dům hrál všemi barvami. Nemáme to však v plánu využívat,“ říká Matýsek.

Ještě než nás vezme do budovy, ukazuje na fasádu. Ta je ze spišského travertinu. „Stejný materiál je i na dalších domech z 50. let, které jsou na Václavském náměstí. A hlavně je také na vedlejším hotelu Jalta,“ vysvětluje volbu materiálu projektový manažer.

Neopracovaný spišský travertin je na stěně recepce.

Neopracovaný spišský travertin je i na stěně recepce, kde slouží jako dekorace. Když procházíme turnikety, Matýsek nám představuje jednu z mnoha vychytávek domu. „Zaměstnanec přiloží kartu, turniket se otevře a na obrazovce se zobrazí, do kterého výtahu má konkrétní člověk jít. Systém totiž ví, v jakém patře kdo sídlí. Technologie urychlí přesun mezi patry a šetří energii,“ říká Matýsek v chvíli, kdy vystupujeme ve třetím podzemí.

Celkem tu v garážích najdete 120 parkovacích míst. Z toho u 50 z nich jsou standardní nabíječky pro elektromobily. Zároveň jsou tu tři rychlonabíječky, které vůz dobijí na 70 procent zhruba za půl hodiny. V podzemí je také zázemí pro cyklisty. Kromě šaten a sprch tu jsou k dispozici i skříňky pro dobíjení baterií elektrokol.

Rychlonabíječky elektromobil dobijí na 70 procent zhruba za půl hodiny.

Procházíme garáže a Matýsek nás upozorňuje na unikátní protipožární sprinklerový systém. „Běžně vidíte, že jsou trubky červené a tlusté. My máme vysokotlaké sprinklery, které v případě požáru vytvoří vodní mlhu. Ta prostor ochladí, navíc váže kyslík, a tak se oheň udusí. Výhodou také je, že když hlavice praskne, obsah vody je menší než ze standardního sprinklera, takže se kvůli havárii neproleje celý dům. Vyhasí to jen místo, kde hoří. Systém tak minimalizuje škody,“ vyzdvihuje výhody Matýsek.

Tradice

  • Budova vznikla podle návrhu studia Chapman Taylor. „Chtěli jsme budovu veskrze moderní, ale zároveň odkazující na bohatou tradici a slávu české – a pražské architektury. Budova zaujímá čelní pozici na rohu Václavského náměstí a Opletalovy, pro její architekturu jsou typické čisté linie a fasádu zdobí vertikální prvky,“ řekl v rozhovoru pro TV Architect James Woolf, generálním ředitelem společnosti Flow East.

Při naší exkurzi postupujeme o patro výš. Tentokrát po schodech a zaujmou nás vlčí tlapy. Ty jsou na každém prvním a posledním schodě. Jsou tu kvůli hůře vidícím lidem. Podle předpisů musejí být poslední a první schod odlišen od ostatních. Vlčí motiv není náhoda. Majitel společnosti Flow East, které dům patří, se totiž jmenuje James Woolf (wolf je anglicky vlk – pozn. redakce).

Zpět k prohlídce. V prvním podzemním patře je umístěna zásobovací rampa. Kromě nákladních vozů se zbožím tu budou zastavovat také vozy popelářské. „Nezablokují tak ulici,“ vysvětluje Matýsek výhody podzemní rampy. Zásobovány odsud budou nejen kanceláře a Primark, ale také vedlejší hotel Jalta, který je s The Flow Building podzemím propojený. Navíc takto zásobování hotelu fungovalo odjakživa.

Opět lezeme do výtahu. Tentokrát nás vyveze úplně nejvýš. Ze střešních teras je vidět na Národní muzeum i na Pražský hrad. Část patra by měla sloužit jako místo pro relax a část jako kanceláře. Mimochodem v budově je celkem sedm nájemních kancelářských pater. Své prostory tu bude mít například společnost z IT oblasti a jedno celé patro má sloužit pro coworking – tedy jako sdílená kancelář. Obchodní část Primarku bude zabírat celkem tři patra. Od prvního podzemí až do prvního patra. Navíc bude mít prodejce oblečení ještě část druhého patra. Zde bude mít zázemí a kanceláře.

V těchto prostorách bude Primark.

Zajímavostí domu je i jeho ekologická stránka. Nejnovější technologie regulují teplotu v rámci patra. Například na jaře či na podzim, kdy část domu vyhřeje slunce a v části bude naopak k večeru už zima, systém rozdistribuuje teplo i chlad. „V tom přechodovém období podzim, jaro se v některých budovách na jedné straně topí a na druhé chladí. Naše budova si energii pouze přehodí,“ vysvětluje Matýsek.

Materiál

  • Většina exteriérových prvků je bílá, stejně tak je světlý na fasádě použitý kámen – spišský travertin. Ten je aplikován i na sousedním hotelu Jalta

Na úsporu energie mají vliv například i trojskla v oknech nebo inteligentní žaluzie. Ty fungují podle automatického modelu zastínění budovy. Nájemník patra si žaluzii může zvednout, ale jen na nějaký čas. Po určité době dům udělá, co je potřeba, a žaluzie upraví, například tak aby se prostor v létě moc nepřehříval.

V době, kdy čtete tento text, už byla budova zkolaudována a některé kanceláře v horních patrech už užívají první nájemníci. Kdy své brány otevře Primark, však stále není jisté. Poslední informace tvrdí, že se tak stane někdy na podzim. „Veškeré další úpravy prostor a jejich otevření jsou už na nájemcích. Primark si bude dokončovat svá patra zhruba až v září nebo říjnu,“ odhaduje projektový manažer The Flow Building.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek