metro.cz
Napsali jste nám
Další 3 fotografie v galerii
Prostranství u výstupu z metra Florenc provizorně oplotili. | foto: ELIŠKA GMITERKOVÁ

Sloup s hodinami u metra Florenc marně čekal na rekonstrukci. Teď ho odstraňují

  5:57
Na malé kulaté náměstí u stanice metra Florenc je v posledních několika dnech chodcům vstup zakázán. Na dvanáct metrů vysokém a pět tun těžkém sloupu, který zde slouží jako základ slunečních hodin na zemi i stojan na nefunkční displej se světovými časy, se totiž pořádně podepsala rez i vandalové.

„Důvodem uzavření je bezpečnost lidí. Hodiny se totiž začínají rozpadat,“ říká čtenářka Eliška Gmiterková, která pro Metro vyfotografovala provizorní zábrany kolem slunečních hodin. Získává tak odměnu tři sta korun.

Společnost Technologie hlavního města Prahy, jež má v metropoli na starosti kromě veřejného osvětlení také některé hodinové ciferníky, se zde dnes ráno pouští do definitivní likvidace zrezivělého monumentu. Na jeho místě poté v budoucnu vznikne moderní náhradník. Podle předsedy představenstva společnosti Tomáše Jílka už to bylo třeba. Na sloupu i displeji hodin se podepsaly nejen desítky vandalů, ale také dovnitř zatékající dešťovka. 

„Provedli jsme vnitřní sondu a zjistili, že sloup je v mnohem horším stavu, než jsme čekali. Proto jsme se také obratem rozhodli náměstíčko oplotit,“ vysvětluje pro deník Metro Jílek. „V současnosti vymýšlíme vhodné řešení, co sem umístit dál. Je nasnadě, že půjde nejspíš o modernějšího následníka vybaveného LCD displejem,“ dodává Jílek.

Sluneční hodiny rozebrali 16. července 2020.

Proměnit by se mohlo i celé náměstíčko. Jak to s ním ale nakonec dopadne, není zatím jasné. „V současné době pracujeme s variantou, že pouze vyměníme sloup. Měli bychom to stihnout v první polovině příštího roku. Pokud bychom ale upravovali i samotné náměstíčko, bylo by třeba spolupracovat s magistrátem. A v takovém případě je třeba mít územní rozhodnutí, což se může protáhnout do druhé poloviny roku 2021,“ míní Jílek.

Sloup s hodinami stojí u stanice metra Florenc už od poloviny osmdesátých let. V roce 2016 si s chátrající kovovou plastikou pohrála skupina Aqua Ads a udělala z ní největší sluneční hodiny v hlavním městě. Stačilo sloup doplnit o číselník, na který dopadá stín. Číslice nejsou na obrubníku napsané, ale vyčištěné do špinavého podkladu.

Komentáře

zpět na článek