metro.cz
Vzpomínky na Prahu
Další 2 fotografie v galerii
Nový Svět | foto: MAFRA

VZPOMÍNKY NA PRAHU: Rudolfova skrytá perla

  5:00
Řada Pražanů nemá tušení, že se mezi Pohořelcem a Chrámem svatého Víta choulí Nový Svět. Přitom se jedná o jedno z nejmalebnějších míst metropole. Dnes slaví 422. narozeniny.

Samotné Hradčany, do nichž je Nový Svět vklíněný, byly založeny roku 1320, za vlády Jana Lucemburského. Přímo k Hradčanům byla ovšem „přilepeno“ ještě několik chudinských domků, kterým se započalo říkat Nový Svět. Hradčany, s nimiž postupně Nový Svět splynul, byly povýšeny na královské město přesně před 422 lety, tedy 1. září 1598, a to dekretem císaře Rudolfa II. V této době už Nový Svět ztratil původní syrový nádech, vždyť se zde zabydlel i Rudolfův ctěný hvězdář Tycho de Brahe.

Nejpozději v 19. století tajuplná mikročtvrť rozkvetla v pražský Montmartre, kde se potkával Jan Neruda s Jakubem Arbesem. Ten mimochodem zasadil děj svého romaneta Zázračná madona do domu U Raka z druhé poloviny 18. století, jenž je jedinou roubenkou v historickém centru Prahy.

Ještě něž se z Nového Světa stal turistický skanzen (nájem garsonky tu vyjde na 35 tisíc korun měsíčně), bydlíval tu v šedesátých letech minulého století Milan Knížák. V jeho novosvětském příbytku ho v roce 1965 navštívil i tehdejší král majálesu, americký beatník Allen Ginsberg.

Komentáře

zpět na článek