metro.cz

Patnáct procent hospod padne v centru Prahy do konce roku

  8:28
Kvůli výpadku turismu i práci z domova se odhaduje propad tržeb obchodů a restaurací v centru o téměř polovinu.
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Noční kluby, diskotéky, bary, ale i restaurace a kamenné obchody. To jsou podniky, jež podle aktuálních statistik přijdou kvůli pandemii koronaviru do konce roku o nejméně čtyřicet procent příjmů. „Od příchodu koronaviru nám tržby klesly o třetinu. Dříve jsme měli přes obědy plno a pět lidí na place, teď ve dvou obsluhujeme pár zákazníků na zahrádce. Dovnitř se totiž lidé bojí,“ říká pro deník Metro číšník Michal Chaloupka, který pracuje v karlínské restauraci Peters Burger.

Turistická lákadla

  • Mezi regiony nejpostiženější ztrátou turismu patří i Karlovy Vary nebo Český Krumlov.
  • Praha je na tom nejhůře, počet hostů zde doposud klesl až o více než 70 procent. Do půlnoci vydělávají pražské noční kluby a bary na tržbách zhruba jen desetinu z celkového zisku. 

Podle předpokladů vycházejících z analýzy spolku Centrum žije, který mapuje škody na ekonomice metropole, může letos dojít k uzavření více než 15 procent obchodů a restaurací v centru. Redukce nákladů na zaměstnance by mohla být ještě vyšší, za tento rok by mohla dosáhnout úrovně 25 až 35 procent. V tomto segmentu v Praze 1 podle odhadů pracuje okolo 18 tisíc osob. Na dlažbě by tak mohlo skončit 6300 Pražanů.

„V roce 2021 očekáváme zlepšení celkové situace díky částečnému návratu turistů. Pokud se nic zásadního nestane, návrat k tržbám z loňského roku by měl nastat v roce 2023 a naplno by se trh v centru Prahy měl rozjet v roce 2024,“ odhaduje Jiří Köhler, ředitel týmu financí a dat v poradenské skupině Grant Thornton, jež se spolu s Vysokou školou ekonomickou na analýze podílela.

Problémem není podle expertů jen nedostatek zákazníků. Na rozdíl od hotelů se totiž restaurace a obchody v centru potýkají také s omezováním sklonu ke spotřebě. Část z padesáti tisíc zaměstnanců v kancelářích v Praze 1 totiž nově pracuje částečně nebo zcela z domova. „Zaměstnanci na home office tak svůj příjem utrácejí z větší části mimo centrum města, než tomu bylo před koronavirovou krizí. Navíc propouštění zaměstnanci nejen že budou mít méně peněz, ale navíc je opět budou utrácet jinde než v centru,“ dodává Köhler.

Většina v Praze

62

Tolik procent zahraničních turistů v tuzemsku míří do hlavního města. Zde pak utrácejí miliardy korun ročně. Na celé částce se návštěvníci ze zahraničí podílejí až 88 procenty. Nejvytíženější je centrum, kde cizinci tvoří 95 procent turistů.

Významná tedy není jen zahraniční klientela, ale i ta domácí. V centru Prahy pracuje v kancelářích, hotelech a obchodech přibližně 70 až 80 tisíc osob. „Zaměstnanci v centru nejen tráví pracovní čas, ale i obědvají, nakupují nebo jdou na večeři. Jen u domácí klientely tak doposud byly tržby restaurací pouze z obědů až dvě miliardy korun ročně. Když k tomu přidáme i více než 70procentní propad počtu turistů, znamená to pro řadu restaurací značné problémy,“ vysvětluje Sanjiv Suri, zakladatel cateringové firmy Zátiší Catering Group.

Podle ředitele Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE Davida Mazáčka bude negativní dopad výpadku v centru do ekonomiky země eliminován nejdříve do roku 2024. Svou roli hraje i fakt, že od středy 9. září musí všechny podniky zavírat o půlnoci. Podle ministerstva zdravotnictví jsou totiž nejrizikovější místa, kde se člověk může nakazit covidem-19, noční podniky. Večírek v Techtle Mechtle, kde se nakazilo skoro dvě stě osob, to potvrdil.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek