metro.cz
Irena Limbergová | foto: Archiv

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

  18:13
Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v Opletalově ulici znovu. Otevřena je denně od 10 do 19 hodin.

Mezi nejzajímavější exponáty patří sochy Space Elephant (Vesmírný slon), Space Venus (Vesmírná Venuše) či Snail and the Angel (Hlemýžď a Anděl) nebo obraz L’oeil Fleuri (Rozkvetlé oko). Nejen o výstavě, ale i o umělci pro deník Metro vyprávěla ředitelka výstavy Irena Limbergová.

Jak jste se dostala k Salvadoru Dalímu a k vedení výstavy v Praze?
Pracovala jsem již nějakou dobu externě pro vedení Dalí Universe a získala tak patřičnou důvěru, aby mi tuto pozici svěřili. Díla Salvadora Dalího jsem upřímně neznala do hloubky, ale první návštěvy jeho výstavy v italské Mateře a poté v Paříži mi otevřely svět, kterému jsem doslova propadla.

Co vás na Dalím fascinuje?
Všechno. Jeho genialita, jeho zvláštní pohled na svět nebo jeho myšlenky.

Čím je expozice v Praze unikátní?
Výstava Salvador Dalí – Enigma je umístěna v nádherně zrekonstruovaném prostoru poblíž Václavského náměstí. Na projektu se pracovalo dva roky a dovolím si tvrdit, že uměleckému řediteli Dalí Universe, Robertu Pantéovi, se projekt opravdu vydařil. Výstava zahrnuje přes sto dvacet exponátů z jedné z největších soukromých sbírek. Návštěvník zde může vidět nejenom sochy, ale také na padesát grafik, tvorbu ze zlata, skleněnou sbírku Daum a další věci. Pro milovníky tvorby Salvadora Dalího nám byla dána možnost zřídit prodejní galerii, jež se nachází v prvním patře. Po celou dobu je návštěvník doprovázen příjemnou, nevtíravou hudbou a surrealistickou atmosférou.

Proč myslíte, že Salvador Dalí je oblíbeným umělcem napříč generacemi? A chodí na výstavu opravdu rozdílné věkové kategorie?
Jeho tvorba je nadčasová. Každý v ní může najít tak trošku sám sebe. Každý z nás se občas setká se symboly, které jsou součástí tvorby Dalího. Ať už se jedná o vejce, roztečený čas, mravence, či zásuvky vytáhnuté z těla ženy. Symboly Salvadora Dalího mluví o nás všech.

Chodí na výstavu hodně cizinců? A jak je to s návštěvností během koronakrize?
Dalí se těší oblibě na celém světě. Ano, před pandemií jsme měli návštěvnost z různých zemí, ale musím říct, že českých návštěvníků bylo nejvíc. Aktuální situace, která vznikla kvůli pandemii, je velice nepříjemná a složitá. Věřím ale, že se vše opět brzy zlepší. Těšíme se na naše návštěvníky každý den. 

Komentáře

zpět na článek