metro.cz

Nejnižší riziko korupce ze všech částí Prahy je na „trojce“

  7:06
Tahle městská část patří po dobu své historie mezi nejsvéráznější v Praze. Známá je žižkovskými Pepíky, slavnými hospodami, kde se scházely nejrůznější zajímavé postavičky. Za současnou Prahou 3 ale stojí lidé, kteří se snaží řídit úřad co nejpoctivěji a otevírat karty svým obyvatelům co nejvíce.
Starosta městské části Prahy 3 Jiří Ptáček | foto: Praha 3

Podle rozsáhlé studie Hlídač státu, která hodnotila míru korupčního rizika, patří mezi nejlepší v Praze. „Pro výsledek v této studii jsme záměrně neudělali nic. Ani jsme o ní nevěděli, postupovat transparentně se snažíme už dlouho,“ říká v rozhovoru pro deník Metro starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.

Server Hlídač státu zpracoval rozsáhlou studii korupčních rizik, která ohrožují a ovlivňují nejrůznější české úřady. Praha 3 získala 14. příčku v rámci celé země a první v rámci Prahy. Dá se říct, že vaše radnice, která nejvíce otevírá nejrůznější data (smlouvy, ceny veřejných zakázek a další) veřejnosti, je tedy nejméně zkorumpovatelná. Řekněte, jaké kroky jste pro takový výsledek udělali?
Řeknu vám to zcela otevřeně – my jsme se na takové porovnávání nijak nechystali. Prostě se snažíme postupovat přirozeně transparentně. Zakázky nedělíme, snažíme se, abychom otevřeli okruh firem, které se o zakázky mohou ucházet, aby mezi nimi byla co největší konkurence. Výsledek hodnocení nás však mile potěšil.

Považujete toto hodnocení za důležité?
Teprve po zveřejnění výsledků jsem si podrobněji nastudoval, podle čeho Hlídač státu svůj žebříček sestavil. A podle mě dávají hodnotící kritéria smysl. Takže ano.

Jak Hlídač státu posuzoval české instituce

  • Hlavními faktory byly kvalita zveřejňování smluv, množství zakázek pro spřátelené firmy politických stran, tajení cen zakázek či podezřelé věci, jako je uzavírání smluv o víkendu. 
  • Nejlépe hodnocenou institucí s nejnižším rizikem korupce v rámci ČR byl Státní zemědělský intervenční fond, dále Státní pozemkový úřad a Základní škola Campanus, Praha 4. 
  • Praha 7, která je bojem proti korupci v hlavním městě známá, skončila z 1012 hodnotících obcí, měst či státních firem na 198. místě. Vůbec nejhůře ze všech městských částí dopadla Praha 4 (971.).
  • Do projektu je zařazena každá dostatečně velká státní instituce – tedy taková, která má v registru smluv alespoň 60 smluv se soukromými firmami, nebo je obrat těchto smluv vyšší než 48 milionů korun za kalendářní rok.
  • Výsledky nejsou soudním rozhodnutím, jestli se někdo chová korupčně, nebo ne. Je to index, jenž porovnává lepší a horší úřady. 
  • Hlídač státu je nezisková organizace, která má za cíl zpřístupnit srozumitelně informace o hospodaření státu a samosprávy všem občanům i úředníkům.

Našli jste po dobu vašeho starostování nějaká závažná pochybení po svých předchůdcích?
Víte, já k takovéto otázce přistupuji s určitou pokorou. Jednou se budou hodnotit i moje kroky, a nikdo není bez chyb. Politika je navíc týmová hra a v některých případech je třeba připustit, že moji předchůdci nemuseli v okamžiku rozhodování vědět to, co víme nyní my. Nicméně je faktem, že u některých služeb se nám třeba podařilo přesoutěžit dodavatele a srovnatelné služby zajistit citelně levněji. Bohužel některé smlouvy jsou před vypršením platnosti prakticky nevypověditelné a narovnání vztahů je o to komplikovanější. Samostatnou kapitolou jsou některé pozemkové transakce, ze kterých zůstává rozum stát. Například tu máme legendární fotbalový stadion Viktoria Žižkov, kolem kterého byly městskou částí v uplynulých desetiletích rozprodány pozemky tak „důmyslně“, že k němu prakticky nemáme přístupovou cestu. Na místě, kde v minulosti byla vstupní brána, část zázemí a parkoviště, v současné době probíhá developerská výstavba. To jsou hlavní důvody, proč stadionu letos odebral FAČR licenci pro druhou ligu, a my vedeme komplikovaná jednání s nynějšími vlastníky pozemků, aby nás na stadion vůbec pustili. Podobných příběhů bych mohl vyprávět desítky.

Řekněte, existuje jednoduchý recept v boji proti korupci?
Ne. Žádný jednoduchý recept neexistuje. Je to běh na dlouhou trať a je s tím spojena celá řada opatření. Současně musím říci, že právě zákon o registru smluv dává velký smysl. Já netvrdím, že je to věc zcela neprůstřelná, ale podle mě to byl průlomový čin. Mimochodem, Praha 3 se ke zveřejňování smluv dobrovolně odhodlala již v roce 2014, a to ještě předtím, než vznikl příslušný zákon.

K čemu je taková studie pro české úřady dobrá? Myslíte, že se negativně ohodnocené instituce „chytí za nos“ a budou se chovat jinak? Není snad jediným účinným nástrojem proti korupci vyšetřování policie a soudy?
Ta studie vychází ze zmíněného registru smluv. Je to nástroj veřejné kontroly a každý, kdo uzavírá smluvní vztah, teď dobře ví, že kontrola probíhá. Je to preventivní, ale účinný nástroj. Je třeba si uvědomit, že když někdo uzavírá smlouvy těsně pod limitem otevřených výběrových řízení jako na běžícím pásu, nedělá nic nelegálního a trestní odpovědnost mu za to nehrozí. Nicméně pozornost opozice, novinářů a veřejnosti tím přitáhne.

Hospodaříte se stamiliony korun. Do jakých akcí v současné době vkládá Praha 3 nejvíce peněz?
V roce 2019 jsme měli investiční výdaje ve výši 337 milionů korun. Nejvíce peněz šlo do rekonstrukcí panelových domů, výstavby nové mateřské školy a oprav budov základních škol. Zhruba 60 milionů korun plynulo do správy zeleně, úklidových prací a péče o veřejné plochy. Poměrně velké výdaje jdou i do sociálních služeb a školství. Celkové výdaje radnice byly 972 milionů korun.

A do čeho se vaše městská část chystá v dalších letech investovat nejvíce?
Musíme dotáhnout sliby z minulosti a postupně revitalizovat zbývající panelové domy. Máme ambici opravit největší náměstí Prahy 3 – Jiřího z Poděbrad – a připravujeme opravu několika dalších náměstí po celé Praze 3. Čeká nás stavba další školky, na Havlíčkově náměstí máme deset let prázdnou školní budovu, kterou bude třeba celou rekonstruovat. Nevyhovující je i naše budova v Seifertově ulici. Tam si lidé chodí třeba pro doklady a na stavební úřad. Paradoxně je to navštěvovanější část úřadu než naše krásná historická budova na Havlíčkově náměstí, kde sídlíme. 

Autor: Marek Peška Metro.cz
zpět na článek