metro.cz

Jen pár kliknutí a změníte Prahu

  14:00
On-line dotazníky jsou nyní v kurzu. Město z nich bude vycházet v případě Petřína i terminálu na Černém Mostě.
Čerňák, autobusový terminál | foto: ropid

Internetové ankety jsou podle marketingových expertů vždy promyšlenou hrou o přízeň zákazníků či voličů. Takto získané údaje navíc vůbec nemusejí být závazné, například pro hlasování politiků. Je ale rok 2020, lidé se drží kvůli pandemii doma, a není proto reálně možné pořádat veřejná projednávání. Proto architekt Jan Vlach, jenž má na starost proměnu autobusového terminálu na Černém Mostě, sbírá v těchto dnech nápady od místních právě tímto způsobem. „Vyplnění dotazníku trvá přibližně pět minut. Internetový sběr podnětů nám pomůže především konkretizovat vztah místních k jednotlivým problémům terminálu a očekávání od změn v okolí. Uzavření dotazníku je 5. listopadu,“ říká pro deník Metro Vlach, spoluzakladel české architektonické kanceláře re:architekti, která novou podobu místa navrhuje.

Ať už z černomosteckého terminálu cestujete, nebo se na něj jen díváte z okna, jistě vás už mnohokrát napadlo, že nutně potřebuje změnu. Nádraží vzniklo v roce 1998 a od té doby neprošlo žádnou výraznou úpravou nebo rekonstrukcí. Cestující se tu již naučili chodit a postávat ve správných částech nástupišť, aby jim nenatekla spárami betonového stropu dešťová voda na hlavu. O špatné orientaci na nádraží a všudypřítomnému holubím trusu ani nemluvě. „Nyní vzniká koncepční studie, která by pak měla být představena v květnu. K anketě se dostanete i tak, že ve venkovním prostředí kolem nádraží dáváme QR kódy a odkazujeme na web praha14.cz. Odtud je dotazník snadno dostupný,“ vysvětluje architekt Vlach.

Pokud se epidemiologická situace v tuzemsku nezlepší, je podle Vlacha ve hře i videoprezentace návrhu ve spolupráci s pražským Institutem plánování a rozvoje. Ta by byla k dispozici rovněž on-line. Něco podobného přitom nyní probíhá v případě připomínkování koncepce přeměny podoby vrchu Petřína. To finišuje 12. listopadu a na webu iprpraha.cz je nyní on-line dotazník i videoprezentace. Další zapojení veřejnosti je v plánu na jaře příštího roku. „O přípravě koncepce rozhodla rada hlavního města už v prosinci loňského roku. Zapojení veřejnosti je důležité také proto, aby nenastal stejný problém jako s plánovanou výstavbou veřejných záchodů,“ komentuje tento nástroj náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Petřínský vrch patří mezi nejpestřejší parkové komplexy v Praze. Území o rozloze zhruba 78 hektarů se skládá z několika historických zahrad a parků, které se od sebe liší svým účelem, obdobím vzniku i současným vzhledem. Koncepce určí podobu jednotlivých částí, a také vyřeší správu a péči o území.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek