metro.cz

Praha velký trh mít nesmí. Jak je to ve Vídni nebo Berlíně?

  8:45
Kvůli pandemii prožijeme odlišné vánoční svátky. Strom dozdobí „tajně“ přes noc.
Rozsvícení vánočního stromku na Staroměstském náměstí v Praze si nenechaly ujít davy lidí (30. listopadu 2019). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Omezení volného pohybu, zákaz shromažďování či povinnost nošení roušek se staly každodenním chlebem většiny Evropanů. Restrikce proto ovlivní vánoční trhy nejen v tuzemsku, ale také u našich evropských sousedů.

Bez rozsvěcení
Vzhledem k vládním nařízením se letos neuskuteční ani slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Vzrostlý smrk bude sice poprvé nasvícen tento víkend, stane se tak však v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách, kdy je zákaz vycházení. „O tradiční zážitek Pražané a fanoušci z dalších českých regionů nepřijdou ani v tomto roce. Pokusíme se ho přenést alespoň formou videozáznamu na sociálních sítích,“ říká primátor Zdeněk Hřib a dodává, že se strom rozsvítí v barvách trikolory.

Na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky ani ve spodní části Václavského náměstí se letos trhy pořádat nebudou. Magistrát se ale nechce vzdát vánoční atmosféry úplně. Lidé proto nepřijdou alespoň o menší trhy v jiných částech metropole. „Zachovali jsme ty, které si organizují městské části v takovém skromnějším, decentnějším měřítku,“ dodává předseda představenstva společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

Vídeňáci fasují semafory
Vídeňské trhy každoročně navštíví až tři a půl milionu turistů. Jejich zahájení bylo letos posunuto rakouskou vládou na začátek prosince. Všechny stánky by měly být chráněny plexisklem, počet návštěvníků bude nově regulován pomocí semaforů u vstupu. V případě, že bude svítit zelená, můžete vstoupit, naopak červené světlo symbolizuje plnou kapacitu. „Aby se předcházelo shromažďování před turnikety, budou moci lidé sledovat návštěvnost i na webu města. Konzumace jídla a pití bude také částečně omezena. Organizátoři počítají s vyhrazenými zónami oddělenými od zbytku trhu, kde si člověk v klidu vychutná punč, svařené víno nebo tradiční gulášovku. S velkou pravděpodobností však již nebudou podávány v hrníčcích se symbolem vídeňské radnice, ale v uzavíratelných lahvích, které si hosté mohou odnést domů,“ popisuje pražský radní pro správu majetku Jan Chabr.

Největší město Tyrolska – Innsbruck – připravuje takzvané Glühweingärten, zahrádky se svařeným vínem, které plánuje rozptýlit po celém městě, aby se předešlo shromažďování. Nezaostává ani Salcburk. Přestože by se trhy v Mozartově rodišti konat měly, zakázány budou dlouhé hodové stoly.

Němci ruší tři tisíce trhů
Ani Německo to letos nemá jednoduché. Muselo zrušit až tři tisíce vánočních trhů. Patří mezi ně i trh na náměstí Gendarmenmarkt v Berlíně, vůbec nejstarší adventní trh v Norimberku či Čechy hojně navštěvovaný Striezelmarkt v Drážďanech. V Berlíně proběhnou tradiční adventní trhy například v bývalé východní části na náměstí Alexanderplatz, na Postupimském náměstí nebo u berlínské radnice. Stánků však bude v letošním roce mnohem méně, aby byly zajištěny větší rozestupy mezi jednotlivými zastávkami.

Také Mnichov počítá s okleštěným adventním trhem. Bavorská metropole rozestaví stánky na vzdálenost pět až deset metrů. Konzumace alkoholu bude navíc možná pouze po registraci a v oblastech k tomu vyhrazených. Razantně se k situaci postavila radnice v Lipsku – na trzích rovnou zakázala jakýkoli prodej jídla a pití.

Netradičně pojaly adventní trhy města jako Dortmund či Essen. Aby řemeslníci nepřišli o možnost prodeje zboží, mohou své produkty nabízet na webových stránkách.

Smutné Polsko
V Polsku je většina velkých adventních trhů zrušena. Krakov již informoval, že město vánoční trh neplánuje. Ačkoli Varšava zatím žádné bližší informace neposkytla, s největší pravděpodobností se zde trhy také konat nebudou. Pro virtuální trhy se naopak rozhodlo jedno z nejstarších polských měst, Gdaňsk, které oficiální akci pro letošní rok také zrušilo. Trhy by mohly v omezené podobě proběhnout ve Vratislavi, kde jde o staletou tradici.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek