metro.cz

Vyhláška problém neřeší. Gambleři míří na okraj Prahy

  18:43
Plošný zákaz automatů a videoloterijních terminálů byla podle odborníků chyba. „Městům chybí peníze,“ tvrdí adiktolog.
ilustrační foto | foto: Shutterstock

Otázku, jakým způsobem nejlépe a nejefektivněji regulovat hazardní hry na svém území, v minulosti řešila nejedna tuzemská metropole. Praha se loni na podzim přiklonila ke striktní regulaci především takzvané technické hry. To v praxi znamená, že po uplynutí současného přechodného období budou v metropoli existovat už jen kasina s živou hrou, jako je ruleta či poker. Naopak se nesmí na území hlavního města vůbec provozovat výherní automaty ani videoloterijní terminály. Vyhláška měla v době svého schvalování řadu odpůrců. Podle starosty Prahy 13 Davida Vodrážky se nyní jejich negativní prognózy plní.

Nulová tolerance

  • Podle odpůrců vyhlášky je nulová tolerance populismem, který problém patologického hráčství přesouvá do ilegality, na internet či za hranice Prahy.
  • Umožnit provoz kasin v upravené formě si v září vymohlo šestnáct městských částí.
  • Změnu vyhlášky loni předložila radní Hana Kordová Marvanová. Ta je s její schválenou podobou spokojena dodnes. Současnou podobu vyhlášky podporuje také primátor Zdeněk Hřib.
  • Strategii hraní na území metropole mění nejen vyhláška, ale i koronavirus. Celkově hazard na internetu meziročně vzrostl o 117 procent. „Objem prostředků vložených do hry v prvním čtvrtletí roku 2019 a 2020 pak vzrostl o 5,6 procenta,“ říká adiktolog Ivan Douda.
  • Léčbou závislosti na hazardu se zabývají například nezisková organizace Sananim nebo občanské sdružení Stop závislosti.

„Problém je, že tato verze vyhlášky omezuje pouze část hazardu a ponechává v provozu hry živé, což jsou například karty nebo ruleta. To znamená, že kasina v Praze zůstanou, jen se mění nebo omezí hry, které mohou oficiálně nabízet. Celá problematika hazardu zůstává nevyřešená. Od doby, kdy byla vyhláška schválena, jsme na radnici obdrželi sedm žádostí o nová kasina s živou hrou, a splní-li všechny podmínky, musíme je povolit,“ říká pro deník Metro Vodrážka.

Za hazardem do Krumlova
Přesun gamblerů na okraj metropole není jediný problém, který tvrdá regulace v Praze pozvolna způsobuje. Podle odborníků na závislosti, adiktologů, které deník Metro oslovil, z posledního vývoje vyplývá, že se závislí hráči pouze přesunují do neregulovaného prostředí on-line kasin. Tradicionalisté, kteří si chtějí na „bednu“ takzvaně fyzicky sáhnout, pak často nelení a za hracím automatem nezřídka dojíždějí či v budoucnu dojedou mimo území hlavního města.

Například radnice středočeského Kladna s podobnou variantou již kalkuluje. Po vzoru dalších tuzemských metropolí jako Český Krumlov či Chomutov se totiž tohle středočeské město pouze částečnou regulací hazardu na svém území plánuje zahojit po koronavirových finančních ztrátách v rozpočtu. „Důsledkem tvrdých opatření totiž v městských rozpočtech chybí finance, které z kamenných heren putují nejen do sílícího virtuálního prostředí, ale také do stínové ekonomiky. Prostředky získané v souvislosti s provozem kasin a automatů však mohou být využity i bohulibě. Třeba na prevenci gamblingu,“ míní adiktolog Ivan Douda.

Koronavirová náplast
Zastupitelé Kladna souhlasili se zrušením úplného zákazu hazardních her minulý měsíc. Namísto něj vydali novou upravující vyhlášku, která má počet kasin a podobných zařízení na území města regulovat. Měsíce projednávaná vyhláška o regulaci hazardu hlavnímu městu podle odhadů náměstka pro finance Pavla Vyhnánka sebere asi čtyři sta milionů ročně. To, že daná problematika není pouze černobílá, popisuje rovněž ředitel výzkumných projektů Centra ekonomických a tržních analýz Aleš Rod. „Některá města totiž v důsledku koronaviru přišla o řadu podstatných příjmů. Města a obce jsou rozpočtově pod tlakem a hledají nové zdroje. Kasina a hazard jsou pro ně velkým pokušením. Zvyšování bariér například prostřednictvím regulací určitě pomáhá, ale nesmíme zapomenout na to, že hazard je fenomén, který má, ekonomicky řečeno, nepružnou poptávku. Lidé si najdou možnost hrát, ať už je to v on-line prostředí, nebo na nejbližším dostupném místě,“ vysvětluje Rod.

Boj městských částí
Strany napříč zastupitelstvem hlavního města nebyly při schvalování současné podoby vyhlášky o hazardu zcela jednotné. Část opozičních i koaličních politiků s návrhem dokonce nesouhlasila vůbec. Starosta Prahy 13 David Vodrážka proto, stejně jako třeba zástupci Prahy 18 a dalších městských částí, vymýšlí, jak magistrát přemluvit k úpravě. „Společnými silami se podaří najít cestu, jak prosadit změnu vyhlášky v souladu se zájmy všech městských částí. Pravidla by měla platit na obecné úrovni stejná, na místní úrovni je to samospráva, která má přehled o jednotlivých hernách a kasinech a dopadu jejich provozu na obyvatele,“ uzavírá Vodrážka. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek