metro.cz

Větší foto
V Praze 4 mají zřejmě rádi živé stromky. | foto: Metro.cz

Stromků je letos hodně. Sváží je speciální popelářské hlídky

  18:19
Nápor povalujících se jehličnanů přišel tento týden. Hromadu v Praze 4 stihli uklidit včera.

Pražané se vysloužilých vánočních stromků zbavují letos dřív. S tímhle tvrzením přispěchal pro deník Metro začátkem ledna mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Kam se stromkem

  • Zeptali jsme se vás na našem Facebooku, kde končí vaše vysloužilé symboly Vánoc.
  • Kateřina Knížková: Necháváme strom uschnout a pak ho nařežeme do kamen.
  • Michal Řežábek: Když uschne, tak v kotli na podpal. 
  • Petra Jiterská: Od Tří králů je vždy v komoře.

Jak se ale ukazuje například u křižovatky ulic Psohlavců a Věkova v Praze 4, neznamená to pro pracovníky služeb jen klidnější únor a březen. Ve zmíněné ulici se totiž v minulých dnech nakupila několikametrová hromada jehličnanů. „Stromky na křižovatce Psohlavců a Věkova by měly zmizet během úterka. Právě tam na základě vašeho podnětu vypravujeme svozové vozidlo. Naštěstí se nejedná o černou skládku. Stanoviště na tříděný odpad, ke kterému jehličnany po Vánocích správně patří, je jen pár metrů vlevo. A občané alespoň nezatarasili přístup k barevným popelnicím,“ říká pro Metro Mana.

Tento týden je podle něj pro popeláře jen o něco málo klidnější než ten předchozí. Avšak nadále stromky svážíme v hojné míře. „Po víkendu bývá nápor největší,“ dodává Mana. Pracovníci svozových firem v hlavním městě v těchto dnech odvážejí do kompostáren tisíce dosloužilých stromků. Loni svezly podle Many dohromady okolo 236 tun jehličnanů. Letošek je ale obzvláště náročný, a tak jsou v ulicích k vidění nejen hromady, ale také speciální „povánoční hlídky.“

„Do pražských ulic vysíláme několikrát týdně kuka vozy, které sváží výhradně vyhozené stromky. Těch je opravdu hodně, a proto je jejich svoz postupný, a někde musí posečkat déle,“ prosí o trpělivost Mana. 

Komentáře

zpět na článek