metro.cz

Větší foto
Ondřej Boháč, ředitel IPR | foto: IPRMetro.cz

Názory studentů a veřejnosti jsou pro nás stěžejní, říká Boháč

  11:00
Projekt na proměnu Kampusu Dejvice se posouvá do další fáze. Nyní se do plánování vysokoškolského areálu mohou zapojit i samotní občané vyplněním dotazníku.

O celém projektu hovořil pro deník Metro ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč.

V jaké fázi je chystaná změna Kampusu? Co bude jejím hlavním smyslem?
Ateliér MCA od loňského roku pracuje na koncepci, která navrhne jak vysokoškolský kampus proměnit v reprezentativní místo s opravdu kvalitním veřejným prostranstvím. Cílem je prostor kampusu proměnit tak, aby co nejlépe sloužil zejména studentům, zaměstnancům škol a obyvatelům městské části, kteří se do plánování proměny mohou také aktuálně zapojit. Do konce března mohou vyplnit dotazník, který mapuje jak lidé kampus vnímají, co se jim na něm libí, co by naopak změnili a co jim zde chybí. Výsledky dotazníku zohledníme v návrhu.

Na co se v odpovědích zaměříte? Budete přikládat váhu i reakcím samotných studentů?
Dotazník se zaměřuje na každodenní zkušenosti z pobytu nebo pohybu v kampusu. Tedy na místa, která máme rádi, která nás naopak trápí nebo, kde nám něco chybí. Současně dotazník zjišťuje, jaké činnosti v kampusu lidé rádi vykonávají, nebo by chtěli. Dotazník dále obsahuje sekci inspirace, kde například studenti mohou sdílet zkušenosti z jiných kampusů ve světě. Názory studentů a obecně veřejnosti jsou v projektu stěžejní, protože jenom díky jejich zkušenostem může vzniknout kvalitní a udržitelné řešení.

Jak moc jsou ostatně do celého procesu zapojení zástupci škol a studenti?
Zapojování lidí do procesu plánování je pro nás již několik let standardem. V rámci spolupráce na tomto projektu vznikla pracovní skupina, která se skládá ze zástupců jednotlivých škol, institucí, města a studentů. Všichni společně diskutujeme nad tématy kampusu a společně tak máme možnost ovlivnit budoucí podobu této lokality. Na přelomu jara a léta je v plánu představení návrhu koncepce, která opět projde diskuzí se všemi členy pracovní skupiny.

Kdy by pak k realizaci změn mohlo dojít a v jakém časové horizontu má být vše hotovo?
Smyslem koncepce není realizovat všechno najednou, nýbrž pracovat s proměnou území postupně. Některá místa v kampusu potřebují urgentní zásah, některá naopak budou vyžadovat větší přípravu. Jak jsem říkal, v této chvíli vzniká koncepce, která určí potřebné zásahy. Součástí je také plán implementace, který ale ještě teprve vzniká.

Budou do projektu zahrnuté budovy, které už byly v oblasti posledních letech zmodernizované?
Koncepce se týká zejména veřejného prostoru, budovy v ní tak nejsou zahrnuty. 

Komentáře

zpět na článek