metro.cz

Spor na nábřeží. Lidé nechtějí, aby parčík nahradily kostky

  8:07
Velké plány a velká mela. To se děje kolem zvelebování nábřeží s výhledem na Pražský hrad. V centru zájmu je velký strom a připravovaná rekonstrukce na vltavském nábřeží.
Připravované řešení, které vyvolalo spory.

Připravované řešení, které vyvolalo spory. | foto: Praha.eu

Zachraňte v centru unikátní místo, bijí na poplach místní lidé, kteří jsou mezi třemi tisícovkami ostatních obyvatel z­ Prahy podepsáni pod peticí s názvem Peticezajavor.cz. Upozorňují na to, že Praha 1 se chystá proměnit parčík s ikonickým stoletým javorem ve vydlážděné náměstíčko. Kvůli tomu zanikne zelený ostrov ochlazující v létě tuto část města. Upozorňují na špatný krok i­ v­ celopražském kontextu.

Spor o javor na Smetanově nábřeží

Bude to krásné místo
Praha před několika dny zveřejnila své plány, jak zvelebit opomíjené místo – Masarykovo a Smetanovo nábřeží. Od Mánesa až skoro k Rudolfinu má vzniknout nová promenáda, která bude osázena novými stromy, dostane lavičky, svůj prostor budou mít cyklisté a zklidní se doprava. Magistrát ho chce proměnit v­ lepší místo ve městě. Město tak chce naplno využít potenciál místa, odkud jsou krásné výhledy na Hradčany a kousek k­ vodě.

Studie Institutu plánování a­ rozvoje hl. m. Prahy (IPR), kterou schválila rada města, klade důraz na vznik nových míst pro trávení volného času v centru. „I ­když politici o jejich ochraně mluví už desítky let, stále jsou tranzitním místem pro automobilovou dopravu. V­ centru mají mít Pražané možnost žít a dýchat čistý vzduch a používat hlavně druhy dopravy, které bez emisí přepraví nejvíce lidí,“ řekl o­ jednom z nejkrásnějších a nejcennějších míst v Evropě náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Připravované řešení, které vyvolalo spory.

Boj o parčík, starosta mlčí
Záměrem schválené studie je i chystaný projekt rekonstrukce Anenského trojúhelníku. „Věřím, že revitalizace těchto míst s jedinečným geniem loci na břehu Vltavy přispěje ke zkulturnění celé lokality a ­tato oblast se stane místem, které bude Pražanům dělat radost,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Mluví o přeměně parčíku se starým javorem ve vydlážděné náměstíčko s otevřeným čapadlem na novou náplavku. Půda parčíku, která už několik dní mizí, protože Praha 1 začala s pracemi, je ale horká. Proti jeho proměně už několik týdnů bojují nejen místní Pražané. Nelíbí se jim, že Praha 1 oprášila projekt z­ roku 2016 a o věci nezačala diskutovat s veřejností. Vadí jim, že starosta mlčí.

Skryto veřejnosti

Peníze na dlažbu

Praha 1 má na nové náměstí připraveno ze svého rozpočtu 24 milionů korun. Dalších 3,5 milionu je z magistrátu. Kritici poukazují na to, že vzhledem k úbytku turismu se jedná o zbytečné rozhazování.

„Vydláždění parčíku mohli lidé odchytit na úřední desce někdy tak v ­roce 2017, kdy byla řešena povolení. Od té doby je to hlavně na vůli radnice, jestli pracuje s občany, nebo bez občanů,“ říká opoziční zastupitel a iniciátor protestů Petr Kučera a dodává, že i on sám coby opoziční zastupitel má co dělat, aby úřední desku, registr smluv nebo dokumenty o zadávání veřejných zakázek zachytil. Podle něj do prvního kopnutí v parčíku byla celá věc veřejnosti skryta. 

„To odpovídá tradičním způsobům, jak byly radnice vedeny starosty za minulých let a nyní za Petra Hejmy. Ti pánové si dělají z ­Prahy 1 svůj pašalík, kde mohou vydělat pro sebe i ­městskou část balík peněz, a jaksi jim nedochází, že mají v prvé řadě pracovat pro své občany, zapojit je do rozhodování a jim se zodpovídat,“ řekl Kučera, který se na předchozí radnici jako radní v Praze 1 věnoval životnímu prostředí.

Spor o javor na Smetanově nábřeží

Deník Metro zaslal otázky také starostovi Hejmovi. Ten se ale ani po týdnu nevyjádřil. V tiskové zprávě uvedl, že „dění kolem starého stromu a kousku zeleně“ považuje za přehnané, ale debaty vítá. Upozornil, že na nově vydlážděném prostranství vznikne kašna a ­starý javor nahradí nový, 15metrový platan. Tento nápad považují odpůrci za nesmyslný, protože takto nově zasazené stromy se neudrží. Kauzu, o které mluví téměř celá Praha, ještě zítra bude na svém mimořádném zasedání projednávat zastupitelstvo Prahy 1 a ­do věci pravděpodobně také vstoupí magistrát, který je majitelem pozemku, na němž čapadlo a­ javor stojí. 

O co jde

Projekt revitalizace parku a jeho proměna začaly v roce 2017 za starosty Oldřicha Lomeckého. Projekt počítal s odtěžením země a pokácením stromů. Mělo vzniknout vydlážděné prostranství.

Tento nápad ale shodila ze stolu po volbách v roce 2018 vítězná radnice. Aby magistrátní dotace nepropadly, požádala o prodloužení stavebního povolení, architekt projekt přepracoval se zadáním, že stromy, keře a tráva musí zůstat. Realizace se nekonala, začátkem loňského roku došlo na radnici k puči a do starostenského křesla se po deseti letech vrátil Petr Hejma.

Poražení stoletého javoru je zatím zastaveno Českou inspekcí životního prostředí kvůli hnízdění ptáků. Hejma odstranění javoru obhajuje, je prý ve špatném stavu. To ale pět let starý dendrologický posudek vyvrací. Podle něj je strom v pořádku a i přes lámání uschlých větví má perspektivu v růstu. 

Deníku Metro zahradní architektka Hana Zuchnická řekla, že za korektní posudek se dá považovat i ten sedmiletý v případě, že strom nebyl výrazně poškozen. To se nestalo. Podle ní by tedy radnice měla mít aktuální posudek nebo respektovat ten starý.

Autor: Marek Peška Metro.cz
zpět na článek