metro.cz

Dalších 7 fotografií v galerii
Po pětileté výstavbě byl Palác kultury slavnostně otevřen v dubnu 1981. | foto: Metro.cz

Kongresák slaví čtyřicet let, je plný nečekaných skvostů

  14:45
Bývalý Palác kultury ukrývá zejména vzácné lustry, které jsou vrcholnými díly českých sklářů.

Kongresové centrum Praha stojí u Nuselského mostu už čtyřicet let. Deník Metro proto nahlédl do jeho v současnosti veřejnosti nepřístupných prostor. Dřívější pýcha normalizačního režimu, známá i jako Palác kultury alias Pakul, Briketa či Lidojem, je dnes moderním prostorem pro konání koncertů, firemních konferencí i veletrhů.

I přes četné úpravy a modernizace, které tu v posledních letech proběhly, si však tenhle kolos zachoval příjemnou retro atmosféru. „Kongresové centrum si zachovalo svůj ráz minulosti, na stranu druhou ale splňuje všechny moderní standardy. Pro spoustu lidí na něm ale stále leží jakási deka minulosti a myslí si, že tu jen vymetáme pavučiny. Opak je pravdou,“ říká nám při prohlídce centra marketingová manažerka Adéla Müllerová.
Budovu se všudypřítomnými mramory, uměleckými díly, gobelíny i sochami mají v oblibě také filmaři. Zbytky falešné letištní haly, která si zahrála v seriálu tuzemské produkce HBO Bez vědomí, jsou zde například k vidění dodnes. „Naše prostory pravidelně využívá Amazon i Netflix. Centrum patří mezi favority filmařů odjakživa. Známá je například historka, kdy neinformovaná uklízečka narazila v jednom z horních sálů, říkáme mu Star Trek, na falešné krematorium vybavené plastovou mrtvolou,“ směje se Müllerová.

Budova, do níž se dříve sjížděli nejen komunističtí funkcionáři, byla také domovem muzikálu Dracula i koncertů mnoha hvězd. A brzy se bude zvětšovat. Mohutná bílá budova se rozroste nikoliv blíže k hraně Nuselského údolí, ale opačným směrem k hraně místního kruhového objezdu. Velké věci však tým centra chystá i na mramorovém prostranství před hlavním vchodem. „Jakmile nám to situace dovolí, rádi bychom uspořádali venkovní akci. V našem vlastnictví je tato plocha takzvaně po kanálek, který lemují květináče a prázdný podstavec. Dříve zde stála socha Radostný den od Jana Hány. Na obnovu takzvané Marušky, jak soše říkáváme, bychom rádi uspořádali sbírku,“ dodává Müllerová.

Na to, abychom popsali všechna zajímavá zákoutí Kongresového centra, nemáme bohužel prostor. Raději vám některá ukážeme prostřednictvím fotografií. O tom, že je tahle budova plná nejrůznějších skrytých překvapení, pak svědčí také fakt, že zde v hlavním sále visí jedna z nejunikátnějších opon na světě. Je totiž dělaná metodou Art protis, která nebývá na tak velkých formátech obvyklá. Na to, že je zdobena právě touto technikou, se zde přitom přišlo teprve nedávno. Mnohem později, co si zde notovali soudruzi na sjezdech.

Komentáře

zpět na článek