metro.cz

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

  18:52
S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: NRV

Splněný sen, malý zázrak, neuvěřitelně dobrá zpráva. Tak mluví o událostech kolem košířské usedlosti Dagmar Šormová ze spolku Cibulka. Zdevastovaný zámeček koupila Nadace rodiny Vlčkových a hodlá zde vybudovat dětský hospic s paliativním střediskem. „Jako by se do místa vracel duch Leopolda Thun-Hohensteina,“ komentuje změnu majitele Šormová. Hrabě a pasovský biskup, který usedlost vlastnil od roku 1817, byl velký lidumil a zároveň osvícený člověk. Park u zámečku totiž otevřel veřejnosti. To na začátku 19. století nebylo zvykem. Podobné plány mají s usedlostí i noví majitelé. Během pár let zde totiž vznikne kromě hospice i kavárna či komunitní prostory pro veřejnost.

Členové spolku Cibulka, kteří po opravě areálu volají už mnoho let, dokonce na sociálních sítích nabízejí pomoc s rekonstrukcí. Nejsou jediní. „Lidé nás kontaktují různými cestami. Nabídl se třeba odborník na opravu slunečních hodin, co na Cibulce jsou. Nebo fotograf, který chce stavbu dokumentovat,“ říká pro deník Metro spoluzakladatel rodinné nadace Ondřej Vlček. Na webu Novacibulka.cz již visí i anketa, kde se veřejnost může k projektu nadace vyjádřit. Také skrze ni už přicházejí nabídky na spolupráci. Zájem o projekt již projevila také městská část Praha 5. „Máme radost, že jak paní starostka Renáta Zajíčková, tak pan místostarosta Lukáš Herold náš záměr vítají a přislíbili nám podporu.“

Kdo jsou

Šéf firmy Avast Ondřej Vlček a jeho žena Katarína se mezi české miliardáře zařadili před třemi lety, po vstupu antivirové firmy na londýnskou burzu. Se jměním 4,2 miliardy patří mezi stovku nejbohatších Čechů. 

Nákup Cibulky souvisí s nedávným vznikem nadace Vlčkových, která si dala za cíl pomáhat dětem se závažným onemocněním. „Po vhodném pozemku jsme se porozhlíželi delší dobu. Když jsme šli jednou na procházku kolem Cibulky, učarovala nám,“ říká Vlček.

Majitelem chátrající usedlosti byla desítky let firma Cibulka, a. s., jejímž jediným akcionářem je právník a prezident Ústředního automotoklubu Oldřich Vaníček. Ještě nedávno se mluvilo o tom, že areál koupí za 105 milionů korun Praha 5. Před týdnem ale Vaníček oznámil, že má jiného zájemce. Za kolik nakonec Cibulku nadaci prodal, není známo. 

Jaký osud potkal další pražské squaty čtěte zde.

Usedlost si oblíbili univerzitní profesor, kníže biskup i squateři

  • Nejstarší zmínky o usedlosti v okolí dnešní Cibulky pochází ze 14. století. Oblast patřila v této době Jindřichu Názovi, písaři dvorní kuchyně Karla IV.
  • V 16. století se stala majetkem rodu Cibulkových z Veleslavína. Malé hospodářství bylo sice rozšířeno o několik políček a ovocný sad, nejdůležitější částí však byly vinice.
  • Během třicetileté války byla Cibulka značně poničena,  později dokonce naprosto zpustla. Právě v takovém stavu usedlost roku 1681 koupil univerzitní profesor Johann Georg von Funcke. Zbudoval nový ovocný sad a celou oblast znovu obnovil.
  • Významným přelomem se  pro usedlost stal rok 1817, kdy ji koupil pasovský kníže biskup Leopold Thun-Hohenstein. Ten se rozhodl pro radikální přestavbu celého areálu. Usedlost tak získala podobu empírového zámečku. Po jeho smrti však Cibulka vyhořela, postupně začala chátrat.
  • Roku 1891 byl park areálu rozdělen železniční tratí vedoucí ze Smíchova do Hostivic.
  • Posledním soukromým majitelem Cibulky byl statkář Josef Hyross, který ji kvůli finančním problémům roku 1922 odprodal pražské obci. Zkáza komplexu pokračovala.
  • Po pádu socialismu se otevřela i vyhlídka na eventuální obnovu areálu. Město však Cibulku dva roky před revolucí, roku 1987, prodalo České spořitelně. Polistopadový soukromý majitel, společnost Cibulka, a. s., neměl na opravu objektu dostatek financí a usedlost dále chátrala. 
  • Do zásahu policie v květnu 2015 byla zanedbaná usedlost několik let obývána kolektivem squaterů.
Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek