metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

  14:42
Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.

Pro obyvatele Zličína, Sobína či Řep je již řadu let nepříjemnou denní realitou nasládlý zápach linoucí se z nedaleké továrny na psí krmivo v Chrášťanech. Místní si to ale nechtějí nechat líbit. Založili proto před časem web smradek.eu, kam mohou lidé zaznamenávat aktuální výskyt zápachu v konkrétních lokalitách.

„Dlouhodobě řešíme jakýsi konflikt zájmů. Na jedné straně znečišťovatel, firma Vafo, stále tvrdí, jak dělá vše, co je v jeho silách a co mu nařizuje zákon. A na straně druhé jsou občané okolních obcí, kterým tato výroba smrdí pod nos. Až náš projekt smradek.eu ukázal úplně otevřeně, kam a jak moc zápach z továrny na krmivo zasahuje, a předpokládám, že je aspoň malým trnem v oku této firmě,“ říká pro Metro tvůrce webu Martin Dejmal.

Web vznikl jako reakce na zápach v okolí Zličína, Sobína a Řep.

Ten stránku založil proto, aby se stal podle svých slov zprostředkovatelem informací. „Hlavní motivací pro mě bylo usnadnit komunikaci občanů a Úřadu městské části Praha Zličín ve věci shromažďování informací pro další jednání s firmou Vafo. Zástupci radnice si byli vědomi, že si občané na zápach stěžují, ale neměli v ruce nic hmatatelného, a vyzvali tak občany, aby nějakou formou podávali zprávy o zápachu. Toto byl pro mě výchozí bod, a jako cíl jsem si tedy dal vytvořit nástroj, který komunikaci zprostředkuje,“ dodává Dejmal, který data z webu předává radnici jednou týdně.

Zápach z továrny Vafo skutečně nejvíce obtěžuje obyvatele Zličína. Radnice problém řeší od roku 2008. Úřad už také v minulosti na společnost podal žalobu. Další městské části jako Praha 13, 17 a Řeporyje rovněž zmiňovaly právní kroky. Pak ale firma učinila začátkem roku krok k nápravě. Za několik desítek milionů korun pořídila „pračku“ na vzduch, která měla počet stížností snížit. „Od té doby mohu s potěšením konstatovat, že se nám do dnešních dnů počty stížností snižují. Neříkáme, že už to tu nesmrdí. Spíše bych to definovala tak, že je zápach mírnější,“ svěřila redakci tajemnice úřadu Jarmila Hindová.

Deník Metro se obrátil i na firmu Vafo. Ta v Chrášťanech vyrábí krmiva pro domácí mazlíčky od roku 1994. Dá se tedy říci, že se Praha rozrostla směrem k továrně, nikoliv naopak. Zástupci firmy v minulosti hojně argumentovali tím, že něco jako smrad nelze změřit. „Zápach není v Česku ani v legislativě Evropské unie definován a neexistují ani objektivní metody pro jeho měření. Děláme maximum proto, abychom snížili vliv našeho provozu na okolí. Investovali jsme více než 80 milionů do technologií na čištění odpadního vzduchu a v listopadu 2019 jsme vytvořili environmentální komisi z odborníků, kteří mají na starosti optimalizaci těchto systémů,“ uvedl manažer společnosti Libor Rajský. „Po více než roce, kdy komise aktivně působí, jsme dosáhli zlepšení situace a úbytku zápachu. Což prokázalo odborné měření, snížení počtu stížností i uznání zlepšení situace ze strany zástupců městských částí v okolí,“ doplňuje Rajský.

Firma Vafo předloni na podzim žádala o rozšíření výroby v  Chrášťanech. Středočeský kraj požadavek schválil, proti se naopak postavil magistrát. Zatím o rozšíření není rozhodnuto.

Smrad z továrny i krematoria

  • Obyvatelé Zličína se v minulosti bouřili nejen kvůli psímu žrádlu. V roce 2017 tu totiž chtěla developerská firma Benefit Development postavit uprostřed parku obří spalovnu pro zvířata s pětadvacetimetrovým komínem a k tomu hřbitovem. Proti jejímu záměru se však postavili místní, kteří se bránili peticemi. Poté, co se do věci vložila místní radnice i magistrát, nakonec developer od záměru ustoupil.
  • V rámci řešení zápachu z výrobny v Chrášťanech vznikla kromě webu smradek.eu také facebooková skupina Stop smradu z granulí v Praze, spolek a mnoho dalších aktivit.
  • „Webová stránka smradek.eu je optimalizovaná pro použití na mobilním telefonu. Z GPS mobilu si zjistí geografickou polohu a umožní zadat intenzitu zápachu – ve škále dané příslušnou normou ČSN. Tyto údaje spolu se jménem a časovou značkou se zaznamenávají do databáze a předávají se jednou týdně jako sumární zpráva pro radniční odbor životního prostředí. Zde následně s údaji pracují jako s argumentem při dalších jednáních s firmou Vafo,“ uvádí pro Metro Dejmal.
  • V čele environmentální komise Vafo, která má dohlédnout na ekologii, působí Karel Ciahotný a František Skácel, kteří patří k odborníkům na problematiku plynných látek v České republice. Veškeré aktivity komise jsou podle zástupců společnosti dostupné na webu firmy v sekci: Novinky – Pravda o Vafo.
  • Firma má od května novou továrnu i v jižních Čechách. Stížnosti kvůli zdejšímu provozu, který používá podobnou čističku vzduchu, jako je ta pražská, prý společnost nezaznamenala. Vafo také v roce 2018 otevřelo továrnu v Chotovinách u Tábora, kde vyrábí hlavně kapsičky a salámy.

Komentáře

zpět na článek