metro.cz

Lavice pro školáky budou, říká starostka Prahy 5 Zajíčková

  5:55
Kam bude možné v budoucnu umisťovat nové žáky, když místní školy praskají ve švech? Tahle otázka nyní v páté městské části pořádně rezonuje. Deník Metro proto vyzpovídal starostku Prahy 5 Renátu Zajíčkovou. Místní rodiče i opozice ji totiž označují za viníka celé situace. „Rodiče se o místa v lavicích bát nemusí. Jedná se pouze o hrozící budoucí nedostatek kapacit. Kolem celé kauzy koluje extrémní množství lží a polopravd,“ říká pro deník Metro starostka Zajíčková, jež je zároveň radní Prahy 5 pro školství.
Renáta Zajíčková | foto: Praha 5

Kapacita škol v Praze 5 se má naplnit již za dva roky. Kdo je podle vás za situaci odpovědný?
Pětka dlouhodobě patří mezi městské části s nejvyšším ročním počtem zahájených staveb nových bytů, které sem přirozeně přivádí velké množství nových obyvatel. Moji předchůdci na radnici otevřeli dveře developerům, ale jaksi jim zapomněli klást podmínky týkající se budování odpovídající občanské vybavenosti. Developeři se na rozvoji veřejné infrastruktury Prahy 5 podíleli minimálně. Rozhodně to není jen náš problém. Jasná koncepce pro rozvoj školství chybí celé Praze.

Územní plán na to nepamatuje?
V připravovaném metropolitním plánu nejsou jasně vymezeny plochy pro výstavbu nových škol. Přitom jen u nás bude v dalších deseti letech potřeba ve školách 1500 nových míst. Nelze tedy jednoznačně ukázat prstem na viníka. Důležitější je, že od roku 2018 na radnici máme nastavené funkční zásady pro spolupráci s investory, podle kterých nyní postupujeme a kterými se inspiroval také magistrát při přípravě Metodiky spolupodílu investorů do území. 

Jak plánujete nastalou situaci napravit?
V dlouhodobém horizontu řešíme téma školek a škol s developery pomocí memorand o spolupráci. Investor se zaváže k různým druhům plnění, ať už je to samotná výstavba školy, výkup pozemků pro školní objekt, nebo finanční příspěvek na stavbu školy. Aktuálně máme taková memoranda čtyři, dvě další pak řeší park či hřiště v oblasti a několik jich vyjednává příspěvky do další infrastruktury. Ve střednědobém horizontu chystáme výstavbu nového pavilonu pro tři sta žáků v těsné blízkosti ZŠ Nepomucká v Košířích, pro nějž máme hotovou volumetrickou studii. Vhodnou variantou by mohl být také školní areál v ulicích Na Cibulkách-Na Výši. Zde ale narážíme na liknavý přístup magistrátu, který hraje klíčovou roli ve směně potřebných pozemků. Další školy a školky plánujeme samozřejmě i v rychle rostoucích lokalitách na Barrandově nebo v nově vznikající čtvrti Smíchov City. 

Již dříve jste uváděla, že má na situaci lví podíl magistrát. Ten prý brzdí stavbu školy v ulici V Cibulkách. Jeho zástupci naopak tvrdí, že jste těmito výroky poškodila dobré vztahy obou institucí.
Od ledna 2020 se snažíme s radním pro školství Vítem Šimralem jednat o tom, že bychom na pozemcích, kde dnes stojí speciální škola, vybudovali nový areál, jak pro stávající speciální školu, tak pro nové třídy prvního stupně základní školy. Jsem přesvědčená, že by tato částečně inkluzní varianta prospěla dětem v obou školách a ještě uhasila potřebu nových lavic pro prvňáčky. Vedle těchto pozemků je navíc sportoviště SK Uhelné sklady. Na odpověď z magistrátu jsme čekali deset měsíců. Ta obsahovala záporné stanovisko, které je vypracováno velmi vágně a obsahuje například chyby ve vyhodnocení podkladů územního plánu. Proto jsme se jako členové rady MČ Praha 5 vůči takové spolupráci vymezili. Kritický postoj a věcná diskuse přece automaticky neznamenají poškození dobrých vztahů. Naopak. Doufáme, že představitelé hlavního města budou nyní v řešení situace a v komunikaci s námi aktivnější. Dílčí kroky správným směrem už se dokonce odehrály. 

Kolem celé kauzy koluje podle vás mnoho lží.
Celé to je v podstatě uměle vyvolaná kauza, na které se zviditelňuje nově vzniklé uskupení Praha 5 sobě. Bohužel i takto se dnes dělá politika. Záměrně šíří řadu dezinformací, například že už letos nejsou místa ve školách v Košířích nebo že nebudou místa pro děti v Motole, že se bude o místa ve školách losovat nebo že radnice problém přehlíží a neřeší. Míst má Praha 5 dostatek až do roku 2023 a další rozvoj školství aktivně řešíme. 

Kritici vás obviňují z údajného střetu zájmů, protože nechcete poskytnout prostory gymnázia sídlícího v bývalé Základní škole Plzeňská, které vlastníte.
Budova jednak není spádová pro dotčený cibulecký kopec, dále dle dopravního posudku nevyhovuje pro děti prvního stupně ani z pohledu bezpečnosti. Také by se do ní muselo investovat až 350 milionů korun, poněvadž nemá ani tělocvičnu a nedá se u ní parkovat. I z těchto důvodů nebyl mezi rodiči o základní školu zájem. Když ji radnice před deseti lety zavírala, navštěvovalo ji pouze 40 spádových dětí. 

Jaké máte důkazy, že o střet nejde?
Nechala jsem si kvůli těmto obviněním vypracovat právní stanovisko, které je veřejně dostupné na mém webu renatazajickova.cz a které dokládá, že ve střetu zájmů nejsem. Více se těmito útoky nehodlám zabývat a aktivně se věnuji skutečným problémům, které obyvatele Prahy 5 trápí, jako je například zajištění bezpečnosti a čistoty v ulicích a parcích. 

Můžete stručně popsat stanovisko pro ty, kteří si ho nevyhledají?
Před 16 lety jsem založila soukromé gymnázium. Budovu bývalé ZŠ Plzeňská získala škola v řádném výběrovém řízení již v roce 2013. Tehdy jsem ještě o politice ani neuvažovala. Jako ředitelku této školy mě pak lidé v roce 2018 na radnici Prahy 5 volili do zastupitelstva. Po nástupu do funkce starostky jsem se pozice ředitelky i jednatelky školy vzdala. Ve střetu zájmů bych se mohla ocitnout jen a pouze ve chvíli, kdy bych jako komunální politička v souvislosti se školní budovou rozhodovala v neprospěch městské části. Městská část ale rozhoduje kolektivně – tedy hlasováním, kterého se v takových případech samozřejmě neúčastním.

Střet zájmů, nebo politická hra?

Opozice v Praze 5 se minulý týden marně pokoušela svolat mimořádné zastupitelstvo, kde by se problém nedostatku kapacit škol i údajného střetu zájmů starostky řešil. Pro jeho schválení ale chyběly hlasy.

  • Starostka Renáta Zajíčková tvrdí, že na červnovém zasedání zastupitelstva předloží řešení nedostatku kapacit. „Nejlepší škola pro dítě je ta, která je nejblíže domovu. Proto vždy budeme hledat varianty, které umožní vznik nových školních míst přímo v dané lokalitě. O střet zájmů v mém případě nejde, ale pro řadu politických subjektů je to líbivá marketingová karta. Když se podíváte do médií nebo na sociální sítě, zjistíte, že mě ze střetu zájmů obviňují vždy, když potřebují získat pozornost veřejnosti v rámci volební kampaně,“ říká Zajíčková.
  • Podle předsedy kontrolního výboru Prahy 5 a opozičního zastupitele Štěpána Rattaye rodiče předškolních dětí vnímají nedostatek míst v lavicích škol s obavami. „Jak ukázala i dubnová demonstrace. Reálně hrozí, že rodiče budou muset v následujících letech posílat své děti do školy mimo oblast bydliště,“ míní Rattay.
  • Praha 5 před časem vydala tiskovou zprávu, v níž z problému nedostatku míst pro školáky obvinila magistrát. „Praha 5 přišla se záměrem využít náš pozemek, na němž stojí speciální škola, tuto budovu zbourat a postavit zde objekt pro základní i speciální školu. Odborná studie však konstatovala, že se tyto dvě školy na pozemek nevejdou. Další jednání jsou podmíněna zachováním důvěry v dobrou vůli obou stran. Ta byla nyní značně poškozena,“ svěřil Metru před časem radní pro oblast školství Vít Šimral.
  • Během následujících deseti let má v okolí Plzeňské vzniknout 1700 nových bytů. Radnice chce i nadále rozšířit areál ZŠ Nepomucká. Podle opozičního zastupitele pětky Pavla Světlíka však škola nevyroste dostatečně rychle a mezitím dojde k příliš velkému zatížení zmiňovaných Cibulek.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek