metro.cz

Větší foto
Cedule | foto: Tadeáš HavlíkMetro.cz

Praha 3. Boj proti „šiškám“ zdaleka nekončí

  5:30
„Vinohrady nejsou Šiškov ani popelníček. Za znečišťování veřejného prostoru hrozí pokuta deset tisíc korun.“ Tento text se před pár dny začal objevovat na cedulkách, které radnice třetí městské části rozmisťuje do svých parků i na další veřejná prostranství.

 „Praha 3 se snaží zabraňovat psím výkalům a vajglům,“ poslal nám fotografii jedné z nich čtenář Tadeáš Havlík. Za svůj úlovek z náměstí Jiřího z Poděbrad získává odměnu 300 korun.

Kampaň Prahy 3 s názvem Žižkov není Šiškov ani popelníček se snaží podle slov radních motivovat Pražany k tomu, aby udržovali veřejný prostor bez nepořádku. Na frekventovaná místa proto instalovala městská část nejen cedulky, ale také netradiční popelníky ve tvaru cigaretových nedopalků. Těch je podle některých čtenářů deník Metro v ulicích Trojky zatím stále málo.

Neuklízené výkaly po čtyřnohých mazlíčcích trápí také obyvatele ostatních městských částí. I jinde se proto v předchozích letech rozhodli proti líným pejskařům vyrazit do boje kreativními piktogramy a cedulkami. V Jiráskově čtvrti v Praze 4 mají dokonce ceduli, která uvádí hrozící pokutu za neuklizení „šišky“ ve výši třicet tisíc korun. Jde však pravděpodobně o lidovou slovesnost nějakého souseda. Maximální výši pokuty mají totiž na cedulkách správně uvedeno v Praze 3. „Strážník musí přestupce chytit ve chvíli, kdy si svou povinnost nesplní, tedy když po psovi neuklidí. Maximální pokuta deset tisíc korun nicméně platí v takzvaném příkazním řízení,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Komentáře

zpět na článek