metro.cz
PRAHA? AHA!
Další 3 fotografie v galerii
Pištěkův dům U pomníku na roku Palackého náměstí a Gorazdovy ulice. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Do cíle nikdy nevede jednoduchá cesta, vzkázal nám pan architekt Pištěk

  11:45
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Dívat se vzhůru neznamená objevovat jen zajímavosti architektury či letící ptáky. Bývávali předkové, kteří nám předávali vzkazy a moudrosti. Domy, které postavili, neměly být jen výkřikem, že „na to mají“.

Jeden takový dům najdete na Palackého náměstí. Na rohu s Gorazdovou ulicí. Postavil ho architekt Emil Pištěk, a to ne pro klienta, ale pro vlastní rodinu. Už předtím měl za sebou pár zajímavých domů, například v místech, kde bývala na Smíchově botanická zahrada, kterou na počátku minulého století přesunuli z levého na pravý břeh Vltavy (kvůli záplavám). Pištěkův smíchovský dům stojí na rohu Dienzehnhoferových sadů a Janáčkova nábřeží a už od pohledu patří mezi luxusní stavby této pražské lokality. V současnosti ho už neobývají ctihodní a movití měšťané. Je z něho neméně luxusní „family hotel“ Mamaison Riverside Ptague Hotel, svého času označovaný za jeden z nejlepších rodinných hotelů světa (hotelů, kde se máte cítit ne jako v hotelu, ale jako doma). Což vzhledem k absenci turistů v čase covidovém už nějaký čas neplatí.

Architekt Pištěk je také podepsán pod stavebními plány domu U asyrských bojovníků“ v Polské ulici na Vinohradech. Nese částečně rysy Pištěkovy obliby v červených cihlách (ty má i jeho rodinný dům v Gorazdově ulici). Pištěkova stopa je k nalezení ještě pár minut od assyrských válečníků, vlastně z druhé strany blokové zástavby v Mánesově ulici. Nebo hned za rohem v Třebízského ulici. Pištěk se svým tvůrčím elánem narodil do šťastného údobí, Praha stále ještě expandovala do poměrně pustých polí, luk a zahrad za zbořenými městskými hradbami a architekt tak otiskl svou práci do současné podoby Královských Vinohrad.

Vraťme se ale obloukem k jeho stavba dole u Vltavy, která sloužila rodině. Vznikla dříve, než výše uvedené domy na Smíchově a na Vinohradech, už v roce 1897. Ale abychom nezapomněli na architektův vzkaz budoucím generacím. Když se pořádně zakloníte, spatříte na fasádě nad okny posledního patra, směrem do Gorazdovy ulice nápis: Vytrvalost vede k cíli, překoná i dlouho chvíli. Tedy, není tam v něm ta čárka.

Abych nezapomněl. Dům se jmenuje U pomníku, to zase hlásá nápis na straně obrácené do Palackého náměstí.

Komentáře

zpět na článek