metro.cz
Na Palmovce se nemožné stalo skutečností. | foto: Michal Hára

Na Palmovce jako v Kocourkově. Ostrůvek zrušil místa pro auta

  19:35
Řidiči jsou zmatení, radnice bezradná a magistrát, zdá se, spokojený.

„Abyste projeli, muselo by vaše auto měřit na šířku nějakých devadesát centimetrů,“ reagoval s nadsázkou mluvčí Prahy 8 Martin Šalek. Komentoval tak fotografii, která doputovala do deníku Metro. Nový ostrůvek uprostřed Zenklovy ulici na Palmovce působí jako špatný vtip.

Sama radnice už vypátrala, jak bizarnost vznikla. „Ostrůvek zde nezřídila Prahy 8 ani správa komunikací, nýbrž majitel přilehlého domu. Podmínkou pro budoucí kolaudaci jeho nemovitosti totiž bylo zbudovat zde přechod pro chodce. Bohužel to ale učinil tak nešikovně, že tu mezi ním a stáním pro auta zbyl onen necelý metr,“ dodává pro Metro Šalek.

Řešení z Facebooku
Opatření vzbudilo zájem nejen u místních, kteří jsou z novinky zmatení, ale také na sociálních sítích. Právě prostřednictvím Facebooku se o podivné situaci dozvěděl primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr, který se jal obratem zakročit. Ulici nechal osadit přenosným dopravním značením zákaz zastavení, čímž měl být podle něj problém vyřešen. „Nyní je vše v pořádku,“ napsal náměstek do facebookové skupiny s názvem LIBEŇ, KARLÍN, Praha 8 – Libeňáci a Karlíňáci sobě.

Senzace do televize
Značka je však podle zjištění deníku Metro příliš daleko, a řidiči tak na zdánlivě platných parkovacích místech nechávají svá auta dál.

„Měli jsme tu dokonce štáb jedné známé komerční televize. Reportéři vždy na řidiče, kteří zde parkovali, vybafli, proč parkují tam, kde nemají. Ti pak argumentovali tím, že ulici dobře znají a žádný zákaz tu nikdy nebyl. Mnoho z nich prostě značku přehlíží,“ kroutí hlavou mluvčí Prahy 8.

Řešení od policie
Najít vhodnější řešení nebude podle zástupců radnice nic jednoduchého. Současný režim, při kterém je zakázáno na vyznačených místech blízko ostrůvku parkovat, je totiž podle policistů dostačující. Podle Šalka však existuje ještě třetí varianta, jak na situaci vyzrát. Otočit příkazovou šipku tak, aby řidiči objížděli ostrůvek zleva. Tohle řešení ale zákon neumožňuje. „Máme zažádáno u policie, tak uvidíme, co vymyslí. V neposlední řadě by také pomohlo přemalovat parkovací čáry a tím je zneplatnit. Odstraňovat ostrůvek je nesmysl. Za pár týdnů poslouží svému účelu,“ míní Šalek.

„Krádež“ zón na sedmičce
Facebookovou senzaci mají na kontě také obyvatelé Prahy 7. V oblíbené skupině Letenská parta se objevil snímek křižovatky, v jejíž blízkosti byly částečně přemalovány modré čáry, které vymezují parkovací zóny, na bílo. Novinka má zvýšit bezpečnost chodců. Řidiči zde totiž nechávali auta příliš blízko přechodu. Po přetření některých modrých čar se na Facebooku strhla mela, do které se zapojil i radní sedmičky Ondřej Mirovský. Ten řešení obhajoval nejen virtuálně. Vysvětlení vytisknul a vylepil ho také na značku kousek od místa.

Komentáře

zpět na článek