metro.cz
Odpadkové koše často nestačí. | foto: Hynek GlosMAFRA

Přeplněné koše v centru jsou opět fenomén. Vracejí se turisté

  6:15,  aktualizováno  16:15
Pokud nechcete přecpané nádoby na odpad hlásit napřímo, řešením mají být mobilní aplikace. Občas se ale obrňte trpělivostí. Vracející se ruch v centru plní jak kasy obchodníků, tak koše.

Přetékající koše nebo poházené odpadky v centru metropole jsou problém, který se do pražských ulic pozvolna vrátil během léta. Může za to především návrat tuzemských i zahraničních turistů, jejich narůstající počet potvrzují také čísla přepravených cestujících vystupujících ve stanicích Můstek, Malostranská a Hradčanská.

Deník Metro se obrátil na Pražské služby, tedy na největší svozovou firmu působící v metropoli. Podle jejího mluvčího Radima Many ale popeláři se stále rychleji se plnícími koši paradoxně mnoho neudělají. „Z naší strany dochází k řádnému plnění smluvených prací, ale jejich objem a podobu si nestanovujeme. Za čistotu a pořádek konkrétní ulice, komunikace či lokality je odpovědný její správce nebo majitel. Tyto subjekty si pak najímají úklidové firmy a stanovují četnosti úklidu či frekvence výsypu košů. Dodavatelské firmy, tedy například Pražské služby, pak plní to, co je jim smluvně určeno,“ říká pro deník Metro Mana.

Pokud by člověk soudil jen z fotografií, které Pražané umisťují na sociální sítě, přeplněných košů v metropoli přibývá každým dnem víc a víc. Problémové lokality jsou zpravidla kolem Staroměstského náměstí či na křížení ulic Na Příkopě, 28. října a Na Můstku. Podle mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbory Liškové je v ulicích ve správě magistrátu úklid v posledních týdnech nastaven podobně jako loni. „V letních měsících roku 2020 se také už počítalo s částečným návratem turistů. Ve stejném režimu funguje nejen stálý, ale i operativní úklid. Ten jsme právě v letních měsících navýšili,“ vysvětluje pro Metro Lišková.

Řada Pražanů stále trpí představou, že jsou přeplněné koše či poházené odpadky v okolí jejich bydliště neměnnou záležitostí, se kterou nemohou nic udělat. Opak je ale často pravdou. V případě, že jde o nepořádek u klasických popelnic či kontejnerů na tříděný odpad, doporučují Pražské služby apelovat na městskou část či třeba domovníka, aby objednal větší nádobu nebo častější svoz. Podobně to funguje také u klasických košů, jež zejména v centru či v parcích občas přetékají.

„S častějším odvozem odpadků z košů v ulicích se pak mohou Pražané obracet na konkrétní správce, tedy kromě magistrátu a nás i na městské části či dopravní podnik. Některé koše má ve své správě odbor životního prostředí magistrátu,“ radí Lišková.

Pokud nechcete přeplněné nádoby na odpad hlásit přímo, řešením jsou mobilní aplikace ZmapujTo, která je součastí Mobilního rozhlasu, či Zmente.to. Podle uživatelských recenzí však ne vždy tento způsob nahlášení problému zafunguje. Například magistrátní aplikace Zmente.to má na platformě Google Play od uživatelů tři a půl hvězdičky z pěti. „V případě naší městské části je jednodušší a rychlejší se obrátit přímo na konkrétní odbor,“ píše se například v jedné z recenzí. 

Také z pekla se může stát ráj

V jarním magazínu Metra jsme psali o tom, jak je Praha zaneřáděná pohozenými PET lahvemi a plechovkami, hlavně od piva. Jako odstrašující místo a vstup spíše do pekla než do Jižního Města jsme označili stanici metra Opatov a její okolí. Nasbírali jsme tu asi tisícovku aluminiových obalů, pozůstatek především po zahraničních dělnících, kteří se tu shromažďují. Od léta se však stav v tomto místě znatelně zlepšil. Možná se radnice Prahy 11 chytila za nos, ale častěji tu potkáte strážníky. Keře, do kterých opilci plechovky a lahve od vodky házeli, jsou přistřižené. Jestli k tomu přispěla i reportáž Metra, stoprocentně nevíme. Každopádně uvedené fotografie z března 2021 jsou už minulostí.

Sebrané plechovky kolem stanice metra na Opatově

Komentáře

zpět na článek