metro.cz

Vydejte se na noční expedici. Pražská zoo pořádá výpravy s termokamerou

  16:36
Zítra poprvé můžete vyrazit na prohlídku v čase, kdy na scénu přicházejí soumrační nebo noční živočichové.
Plameňákům postupně chladne noha, na níž stojí ve vodě.

Plameňákům postupně chladne noha, na níž stojí ve vodě. | foto: Metro.cz

Pražská zoologická zahrada zpestřuje prohlídky areálu. K těm večerním ve středu a v pátek od 19 hodin se počínaje zítřejší 20. hodinou přidávají i noční. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost podívat se pomocí vyspělých technologií na to, co nám ze života zvířat po setmění zůstává běžně skryto.

Hodí se

  • Vstupenka na novou noční prohlídku, která bude trvat zhruba 90 minut, vyjde na 1000 korun pro jednu osobu.
  • Na prohlídku nočního života trojské zoo lze vyrazit každé úterý, čtvrtek a sobotu vždy od 20.00 nebo 20.30 hodin.

Každý účastník má sám pro sebe po dobu programu k dispozici termovizní monokulární kameru. Během prohlídky s odborným výkladem si bude dále moci zapůjčit noktovizi, která je založena na principu nočního vidění. Na závěr prohlídky pak lze večerní zoo pozorovat pomocí speciální vojenské termovizní kamery. „Naši návštěvníci mohou sledovat život v noční zoo a současně se kolem sebe rozhlédnout očima zvířat,“ uvedl ředitel zoo v pražské Troji Miroslav Bobek.

„Momentálně jsme s jistotou jediná zahrada na světě, která disponuje takto komplexní technikou a využívá ji pro zábavně-vzdělávací aktivity,“ dodává mluvčí zahrady v Troji Lucie Dosedělová.

Účastníci noční akce se seznámí například s tím, co zvířata dělají po západu slunce. Dozvědí se také, jak u různých druhů zvířat funguje tělní termoregulace. „Díky termokameře uvidíte například, jak plameňákům postupně chladne noha, na níž stojí ve vodě, a jak ji střídají za druhou, kterou do té doby hřáli u těla,“ láká Bobek. 

Technologie

Pozorovat svět zvířat teď lze také prostřednictvím nejvyspělejších zařízení používaných například armádou.

U termovize jde o kameru citlivou na záření tepelné – lze ji přirovnat k pohledu očima hada, noktovize zase citlivě pracuje s odrazy slabého záření světelného – jde tedy o pohled, kterým svět sleduje například kočka.

Speciální vojenská kamera je schopna detekovat objekt o velikosti tanku, v případě zoo třeba slona, až na vzdálenost 11 kilometrů, lidskou postavu pak rozliší na osm kilometrů. Je schopna pracovat v teplotním rozpětí od -32 °C do 55 °C.

Více info na zoopraha.cz.

Autor: Šimon Merta Metro.cz
zpět na článek