metro.cz

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

  5:55
Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.

Další 3 fotografie v galerii
Vstup do tunelů na projektu z roku 1953 a v 80. letech | foto: Archiv Michala Vronského

Viděl je každý, hrály ve spoustě filmů nebo hudebních klipů, patří k pražským pamětihodnostem – Žižkovský tunel a sousední Tachovské náměstí. Málokdo ale zná původní podobu této části Žižkova, kterou v 50. letech minulého století změnila právě stavba tunelu do Karlína.

Do 30. září probíhá výstava o historii, současnosti i budoucnosti Tachovského náměstí. Výstava je otevřena od úterý do neděle od 10 do 18 hodin, k vidění je přímo na náměstí v objektu bývalých toalet. „Podařilo se mi získat nové neznámé fotografie, ale objevil jsem i informace o chystané druhé větvi tunelu, která se v 50. letech plánovala a měla sloužit autům,“ popisuje autor výstavy Michal Vronský.

Bývalá obecní váha s domkem

Výstava se jmenuje Náměstí s váhou a tunelem, protože pro první polovinu existence náměstí byl charakteristický domek obecní váhy. Ten byl zbořen právě v souvislosti se stavbou tunelu do Karlína. „Od té doby už to není náměstí s váhou, ale tunelem,“ dodává autor výstavy. Fotografie doplňují vzpomínky Luboše Zahradníčka, který před válkou v domě na Tachovském náměstí vyrůstal. Vedle historických fotek vznikl i fotografický soubor dokumentující současnou podobu náměstí, poslední panel je věnován vizualizacím budoucí podoby, se kterou by se mělo začít příští rok. Výstava je součástí akce Žižkovská spojka, kterou pořádá Galerie Jaroslava Fragnera.

Jedno z menších pražských a žižkovských náměstí se jmenuje Tachovské teprve od roku 1958. Dříve, už od roku 1875, nesl tento prostor jméno podle Jana Žižky, ten byl ale později přenesen na jiné žižkovské náměstí. Název připomíná bitvu u Tachova v roce 1427, kdy husitské svazy pod velením hejtmana Prokopa Holého téměř bez boje zvítězily nad vojsky třetí křížové výpravy.

Vstup do tunelů na projektu z roku 1953 a v 80. letech

Na severní straně náměstí je ústí žižkovského tunelu, který je určen pouze pro pěší a cyklisty. Tři sta metrů dlouhý tunel pod vrchem Vítkovem vede do karlínské Thámovy ulice. Vybudován byl na počátku padesátých let a v plánu bylo, že kromě protileteckého krytu vznikne i druhá větev tunelu, která bude sloužit automobilové dopravě. V Karlíně měla ústit do Šaldovy ulice.

Kryt pro 1200 osob s labyrintem kilometru chodeb, který byl tehdy vybudován a je stále funkční, dnes stejně jako další prostory uvnitř kopce slouží Ústavu jaderné fyziky Akademie věd.

Pohled na Tachovské náměstí od tunelu

Historické snímky představené na výstavě zachycují postupnou proměnu náměstí – bývalá obecní váha s domkem nepřežila stavbu tunelu. O kousek výš východním směrem byla dokonce vybudována a v roce 1889 uvedena do provozu jedna z prvních pražských elektráren, kterou projektoval a zařízením vybavil František Křižík. Její provoz skončil v roce 1926.

Výstavu doplňují i současné snímky, které se však velmi brzy stanou snímky historickými. Žižkovská radnice totiž připravuje revitalizaci náměstí, která začne už příští rok.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek