metro.cz

Toaleta zdarma a bez otázek. Hledejte žluté logo ve výloze

  5:53
Síť veřejných WC čerstvě zakládá radnice Prahy 3. Nápad označit podniky, kde vás ochotně pustí dovnitř na záchod, vymysleli v Plzni.
Už se Vám někdy stalo, že nebylo kam si naléhavě odskočit? V Praze 3 zavedli službu s výstižným názvem "Nouzovka" | foto: Facebook Prahy 3

Důstojně si odskočit je základní lidské právo. Alespoň podle radnice Prahy 3, která v těchto dnech spouští projekt s názvem Nouzovka. V rámci něj proto zástupci městské části vylepují na dveře podniků a institucí, které se chtějí zapojit, žluté samolepky.

„Místa viditelně označená nálepkou patří k síti veřejných toalet, které lidé mohou využít zdarma. Do projektu se zapojila radnice – toalety v parcích a u dětských hřišť, restaurace, kavárny a kulturní zařízení. Chceme dát lidem možnost si ve městě důstojně odskočit,“ říká místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut.

Projekt je podle něj zaměřený hlavně na rodiče s dětmi, seniory, těhotné ženy nebo lidi s nejrůznějšími onemocněními. „Podle potřeby ho ale může využít každý,“ dodává Rut.

Osmadvacet míst
K projektu se již připojilo dvanáct soukromých zařízení a šestnáct objektů ve vlastnictví městské části. Přidalo se například divadlo Ponec, Prostor 39, Kulturní centrum Vozovna nebo Atrium na Žižkově. Označeny jsou také „tojtojky“ u hřišť. „Zároveň pracujeme také na tom, aby vznikalo více veřejných bezbariérových toalet provozovaných přímo městskou částí a ve vyšší kvalitě, než je to v současnosti. Na mnoha místech máme stále jen toi toi,“ doplňuje předseda výboru pro územní rozvoj Praha 3 Matěj Michalk Žaloudek.

Do projektu se podle něj může přihlásit jakýkoliv podnik z Prahy 3. Ato prostřednictvím telefonu 222 116 264 nebo e-mailu nouzovka@praha3.cz.

Vlídná WC
Nápad označit podniky, které vás jsou ochotné vpustit dovnitř na záchod, aniž byste museli utratit byť jen korunu, ale nevznikl v Praze 3. Podobnou cestou se již před několika lety vydala také Praha 7, kde projekt úspěšně funguje. Podle mluvčí třetí městské části Zuzany Křížkové se Nouzovka inspirovala především zde.

Síť ochotných restaurací, kaváren a dalších místních podniků, které dodržují jakýsi „kodex cti“, rovněž vytváří v druhé a čtvrté městské části sousedský spolek Probuďme Nusle. Podniky se tu dostávají do seznamu takzvaných Vstřícných míst. Také tento projekt doprovází nálepka na dveřích či ve výloze. „Každý vstřícný podnik má vystaven certifikát v podobě samolepky, která na sobě může mít až tři piktogramy. Je to podle toho, kterou službu může daný podnik nabízet. Jednou z možností je piktogram WC. Ten znamená, že kolemjdoucí mohou i bez nutnosti nákupu využít toaletu,“ upřesňuje pro deník Metro předseda výboru spolku Petr Štádler.

Spolek chce podle slov svých členů ukázat, že i tam, kde místní samospráva příliš nestačí naplňovat představy rezidentů, může občanská společnost proměňovat své okolí i vlastními silami.

Jak ale Štádler zároveň zdůrazňuje, své místo na seznamu vstřícných podniků si musí obchůdky a kavárny umět obhájit i v budoucnu. Jinak mohou být klidně ze seznamu vyškrtnuty. „Být součástí sítě Vstřícné místo představuje jistý závazek. Pokud by vyvstal nějaký nesoulad s avizovanými službami, neváhejte a dotyčný podnik, nebo nás, na danou skutečnost upozorněte,“ míní Štádler.

Inspirace v Německu
Označování podniků, které jsou bez řečí ochotné nabídnout WC zdarma k využití, pochází z Plzně. Zdejší magistrát inicioval podobný projekt už vroce 2016. Jeho cílem bylo vyřešit problém s nedostupností veřejných toalet nejenom pro občany města, ale především pro turisty. „Inspiraci jsme hledali v Německu v partnerském městě Regensburg, které je vpodobném projektu zapojeno,“ přiznal tehdy plzeňský magistrát.

Západočeská metropole tímto krokem částečně vyřešila nedostatečný počet veřejných WC, se kterým se potýká i v současnosti. Projekt takzvaných vlídných toalet majitelům restaurací, kteří se do něj tehdy zapojili, přinesl nižší poplatky za předzahrádky. Několik plzeňských podniků sice časem z výloh označení vlídné WC odstranilo. Podle seznamu dostupného na webu města jsou však i přesto toalety zdarma k dispozici na zhruba 60 místech.

Takzvaná Free WC mají také v Brně. Podnikatelé zde dostávají deset tisíc korun na rok, pokud si na dveře umístí samolepku, která na vlídnost podniku upozorňuje.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek