metro.cz

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

  18:54
Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí. Zvířecí záchranáři by mohli vyprávět.
Sýkorka uvězněná v kamnech není žádnou raritou. | foto: ČSOP

V chladných dnech se drobní ptáci, ale třeba i netopýři snaží najít úkryt před mrazem a větrem, kde se jenom dá. Ne každá skulina ve městě je ale bezpečná. Své o tom vědí zaměstnanci pražské zvířecí záchranky. Ti před pár dny zachraňovali ve čtvrté městské části sýkorku modřinku uvězněnou v kamnech.

„Sýkora se dostala přes venkovní vývod až do plynových kamen, ze kterých již nenašla cestu zpět. Nálezce nebyl přítomný v bytě dva dny, drobná sýkorka byla už na hraně vyčerpání, pomoc ale přišla včas. Nálezkyně si všimla tichého šramocení a okýnkem u kamen uviděla nečekanou návštěvu. Naštěstí se hned obrátila na odborníky z pražské zvířecí záchranky, kteří vyjeli na pomoc,“ říká pro deník Metro Antonín Čech z Českého svazu ochránců přírody. Tato organizace záchranku provozuje.

Podle pozdějšího zjištění záchranářů nešlo o první případ, kdy se v těchto konkrétních kamnech zasekl zpěvný pták. Po nějaké chvíli rozebírání topného zařízení se pak podle Čecha podařilo záchranáři sýkorku vyprostit.

„Ta sama vyskočila z otvoru záchranáři přímo do ruky. V přepravce po chvíli vyčerpaný pták usnul zavěšen na víku. Následoval rychlý převoz do záchranné stanice pro volně žijící živočichy, kde se jí dostalo zázemí a odborné péče k opětovnému načerpání sil. Pokud se vše podaří, bude sýkora brzy opět vypuštěna na svobodu,“ dodává Čech.

Díky rychlému zavolání majitelky bytu na číslo zvířecí záchranky – 774 155 185 – se podařilo ptáka vyprostit včas. Podobné případy nejsou nicméně v hlavním městě výjimkou. Přitom se jim dá podle slov záchranářů snadno předejít. Stačí se ujistit, že vyústění veškerých komínů, a to nejen z plynových kotlů a vafek, na střeše či z fasády je opatřeno stříškou nebo krycí mřížkou s oky do jednoho centimetru. „Účinně zabezpečit průduch proti vniknutí drobných ptáků a netopýrů je důležité. Několikrát do roka hlásí záchranné stanice i vyprošťování sov z komínů, krbů a spalovacích kamen. Stačí trocha neopatrnosti a pták nebo netopýr hledající útočiště se může vážně zranit, uhynout hladem a vyčerpáním. Nebo může jednoduše uhořet při prvním zimním zatápění, například v případě občasných návštěv chat a chalup,“ radí čtenářům Metra Čech.

Zoufalé telefonáty dostávají záchranáři v poslední fázi roku také od lidí, kterým se do bytů nastěhovali migrující netopýři. I ti si zejména na podzim a začátkem zimy umějí splést nezabezpečenou rouru či komín s klidným zimovištěm. Někdy se podobné situace odehrají i kvůli pootevřenému oknu.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek