metro.cz

Velké kontejnery podraží. Opozice je ale striktně proti

  18:00
Magistrát chce upravit výpočet poplatků za odpad. Podle kritiků jde o snahu zamaskovat špatné hospodaření města.
Nepořádek v Praze | foto: Metro.cz

Projde-li na dnešním zastupitelstvu chystaná magistrátní vyhláška týkající se změny cen za svoz odpadu, budou lidé na sídlištích platit za popelnice téměř o devadesát procent vyšší částku než letos. Poplatek má být nově nastaven na padesát haléřů za litr odpadků. Nyní se placená částka pohybuje mezi 25 a 74 halíři za litr podle velikosti a četnosti svozu. Na změny cen má dojít dle magistrátu proto, že to tak nařizuje nový zákon.

„To však není pravda. Zákon o odpadech nenařizuje hlavnímu městu ani kterémukoli jinému, aby zdražilo. Plánované zdražení nelze svalovat na zákon, který je v platnosti rok a kterým se musí řídit všechna města. Řada z nich svým obyvatelům poplatek za svoz a likvidaci odpadu nezvýšila, protože buď jejich firmy s penězi lépe hospodaří, nebo jim za situace, kdy se výrazně zvedají ceny u ostatních služeb, jednoduše připadalo sociálně necitlivé zdražovat i svoz odpadu,“ říká předseda zastupitelů pražské ODS Zdeněk Zajíček.

V Brně je levněji
Totéž si podle něj myslí i jeho další opoziční kolegové. Proto návrh inkasovat od lidí výrazně víc peněz za vyvážení popelnic na jednání zastupitelstva nehodlají podpořit. Zvyšovat poplatky za vyvážení popelnic nechce řada měst, například Brno, Žďár nad Sázavou, Olomouc nebo třeba Přerov.

„Zato v Praze si podle nového sazebníku bude muset senior připlatit až 421 korun, čtyřčlenná rodina žijící v domácnosti na sídlišti bude nově platit 3612 korun ročně, to je skoro o 1700 korun více než letos. Meziročně tak dojde ke zdražení vyvážení popelnic o 86 procent. Snížit cenu bude možné jen tehdy, pokud budou domácnosti více používat hnědé popelnice na bioodpad,“ dodává Zajíček. Náměstek primátora pro životní prostřední Petr Hlubuček se proti kritice brání. Praha prý i po zdražení stejně doplácet 200 milionů z rozpočtu. A že pokud by se zdražilo méně, nebudou už na to peníze v rozpočtu.

„Nová vyhláška je svázaná mantinely, jež určila nová legislativa. Tu prosadili poslanci v Poslanecké sněmovně.

Opakovaně jsme jednali s ministerstvem vnitra, životního prostředí i financí, nicméně výklad zákona je takový, že není možné, aby lidé využívající největší nádoby na sídlištích platili za odpad v přepočtu za litr méně než ti, kteří mají vlastní malé nádoby,“ svěřil deníku Metro před pár dny Hlubuček. Aby se cena držela o něco níže, magistrát podle Hlubučka na systém svozu dlouhodobě doplácí stovky milionů korun ročně. Pro příští rok by se nicméně i v důsledku změny cen měla částka snížit z letošních šesti set na asi dvě stě milionů. Tahle argumentace se ale kritikům změny cen za svozy mírně řečeno nezamlouvá.

„Přijít s tímto zdůvodněním po roce, kdy je zákon v platnosti, je přece absurdní. Zdá se, že je snahou jen zamaskovat díru v rozpočtu. Takto nezodpovědně, prakticky dva týdny do konce roku, by se hospodaření města přece nemělo plánovat. Občané tak stále nevědí, o kolik jim popelnice zdraží, protože návrh pana Hlubučka na zdražení nemá podporu ani u jeho koaličních partnerů,“ doplňuje opoziční zastupitelka Alexandra Udženija.

V Praze je draze
Některé aspekty života v hlavním městě se bezesporu zdražují. Záchytná parkoviště P+R podle magistrátu zdražila proto, aby se i nadále dařila jejich modernizace, lístky na MHD pak kvůli sladění cen s dopravci ve Středočeském kraji. Pražanům podražila také voda. Pražané za vodu v letošním roce platí 101,59 koruny za metr krychlový, což je o 7,9 procenta více než loni. Až na stovky korun letos řidiče vyšly také nekoordinované dopravní uzavírky ve městě.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek