metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Výzva z Málagy: polévejte moč! | foto: Twitter města MálagaMetro.cz

Nejsem proti psům, ale proti smradu. Ať páníčci nosí lahev

  6:50
Praha by se mohla zabývat aktuální peticí. Její autor žádá, aby pejskaři měli další povinnost. K hlavnímu městu by se měla připojit další česká města.

„Ve Španělsku nosí pejskaři lahve s vodou. Když se pejsek vyčůrá, páníček na ono místo trochu té vody vyleje. Voda bývá smíchaná s trochou octa. Pokuty za nedodržení městské vyhlášky, která to nařizuje, začínají v přepočtu na 1900 korunách a mohou se vyšplhat až na 12 700 korun. Oblíbené jsou lahve od různých prostředků na mytí nádobí. Mají víčko, kterým se dá perfektně mířit.“ píše u petice s názvem „Konec smradu! Ať pejskaři nosí lahev s vodou a pomočená místa pokropí“ její autor, mladý český sochař, který v současné době žije na Kanárských ostrovech, Miroslav Semecký.

Španělské pokuty za 1200
Upozorňuje na to, že některá španělská města vyhlásila stop zapáchajícím ulicím a náměstím. „Mají to ve vyhlášce, a pokud městská policie potká pejskaře bez lahve s vodou, může dostat pokutu. Amoniak obsažený v moči škodí městskému mobiliáři,“ říká pro deník Metro Miroslav s tím, že není apriori pro pokuty, pro začátek by stačily alespoň domluvy strážníků. Vyhláška platí například ve španělských městech Sevilla nebo Málaga, v druhém z jmenovaných kampaň doporučuje používání vody s trochou čisticího prostředku.

V létě hotová romantika
Umělec se narodil ve vinohradské nemocnici a vyrostl v paneláku v Malešicích. Od roku 2004 je na cestách, žil v Londýně, Lyonu nebo portugalských městech Algarve a Faro. A moc dobře ví, co udělá psí moč. „Tam jsem v záplavě komentářů zachytil slova obyvatel přízemních bytů. Ten smrad v létě se podle jejich slov nedá vydržet,“ říká s tím, že by vyhláškou cílil alespoň na určité období v roce. A upozorňuje na počůrané fasády především v letních měsících. „Hotová letní romantika,“ popisuje.

Trus holubů také vadí
Zároveň odmítá tvrzení, že nejdříve se musí vyřešit problém s močícími lidmi a až teprve potom se soustředit na úklid po psech. „V řešení problémů neexistují omezení,“ tvrdí. A uvádí příklad. „Trus od holubů nám také vadí,“ přemýšlí o cestě, která je šetrná i k veřejným financím. Aby dokončil svůj plán, musí posbírat ve své petici alespoň tisíc podpisů, poté by ji mohl předložit na pražském magistrátu, kde by ji muselo projednat zastupitelstvo. Počítá ale s tím, že by na úřad došel s pěti tisíci podpisy. „Budu se snažit zažehnout změnu v bezohledném přístupu některých pejskařů,“ plánuje.

Pejskařům se nápad líbí
Už diskuze ve veřejném prostoru nese první ovoce. Miroslav ví o pejskařích, kteří myšlenku chválí a slíbili, že budou chodit ven už jen s vodou. „Věřím v dominový efekt. Ve vyspělých státech to pochopili a během uplynulých měsíců a let radnice po radnici přebírají tento koncept za svůj,“ tvrdí. Nápad podle něj postupně do vyhlášek přebírají také další města, třeba v Itálii nebo Japonsku.

Deník Metro zjistil, že nápad si pochvalují Pražané v různých facebookových skupinách jednotlivých městských čtvrtí. A co na to magistrát? A další města? „Kdyby se to chytlo, bylo by to samozřejmě fajn,“ uzavírá muž, který svou iniciativu založil na webu Petice.com.

zpět na článek