metro.cz

Na kávičku k zahradníkovi. Usedlost Cibulka se otevře pro návštěvníky už příští rok

  11:04
Oprava má historický domek vrátit do podoby, jakou měl ve dvacátých letech 19. století.

Další 1 fotografie v galerii
Budoucí podoba objektu na Cibulce | foto: Nadace rodiny Vlčkových

Část usedlosti Cibulka v Košířích, která desítky let chátrala, se pro veřejnost nastálo otevře už v průběhu roku 2023. První bude zrekonstruovaný původní klasicistní domek zahradníka v těsné blízkosti veřejného parku. Bude v něm kavárna a dočasně také kancelář Nadace rodiny Vlčkových. Ta se v roce 2026 přestěhuje do hlavní části celého areálu, kde začne fungovat Středisko dětské paliativní péče s lůžkovým hospicem.

„Chceme, aby Cibulka začala co nejdříve žít a sloužit místní komunitě a lidem, kteří chodí do parku na procházky. Domek zahradníka je svou polohou pro kavárnu ideální, protože je přirozeně oddělený od zbytku usedlosti, jehož rekonstrukce bude náročnější a bude trvat déle,“ říká architekt a vedoucí projektu Cibulka František Brychta z týmu Nadace rodiny Vlčkových.

Cílem rekonstrukce je vrátit domek zahradníka do stavu odpovídajícího dvacátým létům 19. století, tedy době, kdy jej navštěvoval sám biskup Leopold Thun-Hohenstein. V první fázi budou odstraněny nepůvodní příčky a zazdívky oken, následně budou obnoveny bohatě zdobené fasády.

Počítá se i s návratem původní sochařské výzdoby, ve slepém okně vedle hlavní brány usedlosti má opět stát busta zahradníka. Její originál na začátku 19. století vytvořil sochař Václav Nedoma. Do nového výklenku před oknem kavárny bude zevnitř umístěna měděná figura Číňana. Návštěvníci se při pohledu na ni budou oknem moci současně dívat i na Čínský pavilon, na jehož střeše byla původně umístěna.

Svůj někdejší charakter si zachová i okolí domku. Atmosféru vedle kavárny bude nadále dotvářet také jalovec virginský, který byl součástí původních zahrad a v této velikosti je ve střední Evropě vzácný.

Celý areál usedlosti koupila Nadace rodiny Vlčkových v havarijním stavu v dubnu 2021. Od května tu probíhaly nejnutnější práce, aby se kritický stav budov dále nezhoršoval. Jednotlivé stavby, v nichž bylo místy až po pás suti, vyklidila specializovaná firma. Její pracovníci také masivními dřevěnými konstrukcemi podepřeli stropy. Velmi poškozenou a děravou střechu severního křídla, kterou dovnitř desítky let zatékalo, nahradili funkční střechou provizorní.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
Témata: zahradník, Košíře
zpět na článek