metro.cz

Naše práce by měla být prestižní, říkají lékaři z holešovické Ordinace pro chudé

  17:51
Ordinace pro ty na dně. V Česku jich funguje šest. Před pár dny Armáda spásy (AS) otevřela pobočku v Holešovicích. Lékaři z ordinací pro matky samoživitelky, bezdomovce nebo chudé seniory doufají, že jejich práci společnost ocení. „Ve světě se to docela mění, například ve Spojených státech je to už samostatná disciplína, byl bych rád, kdybychom k tomu dospěli i u nás,“ říká pro deník Metro národní ředitel sociálních služeb AS František Krupa.
Armáda spásy (AS) otevřela v Česku před pár dny již svou druhou Ordinaci pro chudé. Po Ostravě v Praze. | foto: Metro.cz

Pracuji na plastické chirurgii. Jsem na soukromé dentální klinice. Operuji ve vojenské nemocnici. Takové věty z úst lékaře vzbuzují v posluchačích obdiv. Většina Čechů za tím vidí i to kolem. Třeba pěkné bydlení, úctu pacientů, nablýskaný vůz. Jenže v případě doktorů, kteří léčí „v chudé nemocnici chudé pacienty“, jejich práce už takovou prestižní vstupenkou do mediálního světa celebrit není.

Tihle doktoři v bourácích jezdit nebudou
Armáda spásy (AS) otevřela v Česku hned na začátku roku již svou druhou Ordinaci pro chudé. Po Ostravě v Praze. Podobně jako na severu Moravy se i pražská nemocnice potýká se sháněním lékařů a sestřiček. „Najít lékaře na plný úvazek je v podstatě nemožné,“ říká pro deník Metro František Krupa, národní ředitel sociálních služeb AS. Otevřeně souhlasí, že prestiž takové lékařské pozice je jak pro zkušené praktické lékaře, tak pro budoucí absolventy lékařských fakult velmi nízko. Pochopitelně už s ohledem na název či na klienty. „Ve světě se to docela mění, například ve Spojených státech je to už samostatná disciplína, byl bych rád, kdybychom k tomu dospěli i u nás,“ dodává Krupa. Problémem jsou pochopitelně finance, lékaři tu nemohou nabídnout ani celostátní průměrný lékařský plat. „Jsem rád, že to u nás má na starosti paní doktorka Andrea Pekárková, jenže pro ni je to současně i životní poslání,“ připomíná Krupa.

Projekt končí v létě, co bude pak, se neví
Provoz obou ordinací je hrazen jak z příspěvků dárců, tak z peněz například ministerstva zdravotnictví. Ale i proto, že jsou zařazené do speciálního projektu s tímto zaměřením. Ten však, alespoň podle zatímního plánu, skončí v srpnu tohoto roku. Potom by třeba v Ostravě neměli na plat řidiče a provoz auta pro terénní službu a dojíždění za pacienty. Ředitel Krupa přiznává, že projekt se rozjel i díky podpoře bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a také s přispěním Romana Prymuly.

„V Česku je i s našimi dvěma celkem šest dalších i jiných organizací, jejich celkové náklady se pohybují kolem dvaceti milionů korun ročně. Snad by to nebyla částka, která státní rozpočet položí,“ doufá v další trvání Krupa. Nová ordinace, která funguje v Tusarově ulici v pražských Holešovicích, předpokládá, že jejími návštěvníky budou podobně jako v Ostravě hlavně bezdomovci. Ale také senioři z ubytoven, lidé z vyloučených sociálních skupin nebo třeba matky s dětmi z azylových domů.

„U lidí, kteří žijí na ulici, bývá problém, že běžný pacient dostane léky a jde se léčit domů, to člověk bez přístřeší udělat nemůže, léčení se tak prodlužuje a komplikuje,“ říká Andrea Pekárková, lékařka AS.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek