metro.cz

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

  19:03
Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové společnosti v hlavním městě – Pražských služeb správný postup, jak naložit s použitými rouškami a respirátory.
Antigenní samotesty | foto: MAFRA

S jednorázovými samotestovacími sadami, kterých Pražané od zavedení povinného testování ve firmách spotřebovávají daleko více, je postup ještě komplikovanější.

„V žádném případě by použité testy neměli Pražané vyhazovat do kontejnerů určených pro tříděný odpad nebo je volně pohazovat na ulici. V takovém případě představují riziko nejen pro naše pracovníky,“ říká pro Metro mluvčí společnosti Radim Mana.

Dva pytle a desinfekce
Pro manipulaci s testovacími sadami je doporučovaný postup hygieniků, pokud by se jím měli Pražané řídit doslovně, trochu složitý. Plastové pytle, ve kterých by měly být testy vyhazovány, by měly mít minimální tloušťku 0,2 milimetru. Po naplnění, nejpozději však do dvaceti čtyř hodin, je nutné pytel pevně zavázat a na povrchu ošetřit dezinfekčním prostředkem. Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné takové obaly zdvojit.

„Plastový pytel proto ještě vložte do druhého pytle a zavažte. Povrch vnějšího pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem, až poté zavázaný pytel dejte do černého kontejneru na směsný komunální odpad. Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu. Po manipulaci s odpadem si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel,“ cituje doporučení hygieniků Mana.

Neodhazovat
Povinné plošné testování ve firmách bez ohledu na typ úvazku či pracovní smlouvy je platné od minulého pondělka. Od začátku pandemie si přitom pracovníci služeb stěžují, že jim přibyla práce. Denně totiž z ulic odklízejí odhozené roušky a respirátory. Deník Metro proto zajímalo, zda v těchto dnech dochází také na hromadné odhazování testů na zem, jako se to dělo dříve s ochrannými prostředky.

„Podobnou záplavu jako s rouškami neevidujeme, ale z důvodu masivnějšího testování je dobré připomínat veřejnosti doporučení, jak použité testy správně likvidovat. Je to vlastně taková forma prevence, jak ještě více přispět k ochraně našich kolegů v terénu, a to i v kontextu aktuálně se šířící pandemické vlny,“ vysvětluje pro Metro Mana.

Situace s odhazováním roušek a respirátorů se pak podle něj v metropoli příliš nezměnila.

„Od začátku pandemie ji hodnotím jako téměř totožnou. Stále se ale přikláním k tomu, že pokud se tyto ochranné pomůcky válí na ulici, tak jde spíš o omylem vytroušené než o úmyslně vyhozené,“ doplňuje pro deník Metro Mana. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek