metro.cz

Sloup s hodinami se vrací na Florenc. Řízeny budou z dálky

  5:00
Díky článkům v deníku Metro se o náměstíčko začal zajímat magistrát. Pětitunový zrezlý kolos nahradí replika s původním ciferníkem.

Další 1 fotografie v galerii
Současný stav. Sloup s hodinami dosud chybí. | foto: Metro.cz

Zavzpomínejme společně na léto roku 2020. Tehdy se v hlavním městě neřešila jen na krátkou dobu rozvolněná opatření spojená s tehdy mladou covidovou pandemií. Pozornost médií, tematických skupin na sociálních sítích, a především magistrátu se upírala i k malému kulatému náměstí u stanice metra Florenc. Na dvanáct metrů vysokém a pět tun těžkém sloupu, který zde léta sloužil jako stojan na nefunkční displej s časy ve světových metropolích, se totiž pořádně podepsala rez i vandalové.

Sloup v centru dění
Deník Metro tehdy začal upozorňovat svými články na fakt, že společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), jež má v metropoli na starosti kromě veřejného osvětlení také některé hodinové ciferníky, se chystá zrezivělý monument zlikvidovat. Zástupci THMP tehdy neměli špatné úmysly a po nátlaku ze strany magistrátu přislíbili, že se sloup vrátí v nezměněné podobě.

„Nyní již víme, že se tak stane v polovině letošního roku. Musíme totiž ještě dořešit odvodnění náměstíčka, abychom za pár let neřešili opět stejný problém se rzí a zatékáním. Do sloupu s hodinami totiž teklo právě kvůli špatnému odvodnění prostranství,“ říká pro deník Metro předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.

Na sloupu i displeji hodin se podle něj podepsala nejen dešťovka, ale také desítky vandalů. „V současnosti jde do výroby replika, do které budou zasazeny původní prvky sloupu včetně desky se světovými časy, ciferníku a podobně. Zjistili jsme totiž, že by šlo tabuli se světovými časy obnovit do původního formátu. Půjde tedy o kompromisní řešení - staré hodiny, nový sloup. Vše jsme pochopitelně konzultovali s památkáři,“ dodává Jílek.

Mediální palba
Kvůli osudu sloupu museli najít před časem společnou shodu zástupci několika institucí. Konkrétně museli k jednomu stolu zasednout zástupci THMP, Technické správy komunikací, institutu plánování, památkářů a Galerie hlavního města Prahy, aby rozhodli, co bude s prostranstvím dál. Každá z těchto institucí se před dvěma lety stavěla k palbě otázek ze strany veřejnosti a médií po svém. Zástupci galerie se například slibovali, že se sloup v nezměněné podobě vrátí zpět. Naopak zástupci THMP od počátku vysvětlovali, že nebude jednoduché něco podobného uskutečnit.

„Číselník se repasoval, ocelová konstrukce bude vypadat autenticky, ale bude zcela nová. Ještě je třeba zmínit vylepšení, které do sloupu instalujeme. Půjde o počítač, s jehož pomocí půjde řídit přesný čas z našeho centra v Dělnické ulici v Holešovicích,“ svěřil deníku Metro vedoucí oddělení marketingu a PR THMP Martin Drozd. Přesné datum, kdy bude na náměstíčko sloup znovu umístěn, Drozd přislíbil upřesnit v následujících týdnech.

Nové náměstíčko
Oprava monumentu se protáhla na více než dva roky také proto, že bylo třeba upravit samotné náměstíčko. Příliš viditelné změny se tu nicméně za tu dobu neodehrály. Pouze se řešilo zmiňované zatékání dešťovky. Posudek na úpravu náměstíčka u metra Florenc zpracovávala podle informací deníku Metro Technická správa komunikací již v roce 2019.

Sloup s hodinami stojí u stanice metra Florenc už od poloviny osmdesátých let. V roce 2016 si s chátrající kovovou plastikou pohrála skupina Aqua Ads a udělala z ní největší sluneční hodiny vhlavním městě. Stačilo sloup doplnit o číselník, na který dopadal stín. Číslice nebyly na obrubníku napsané, ale vyčištěné do špinavého podkladu.

Stejnou technikou vytvořenými nápisy na chodnících propagovala reklamní firma sdílené kanceláře či upozorňovala na nebezpečné přechody pro chodce. Jejich počiny ale rovněž postupně vybledly.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek