metro.cz

Negrelliho viadukt hyzdí růžová cedule. Jenže co s ní?

  5:59
Památkáři potřebují také pomoc občanů. Podezřelé vývěsky by měli včas hlásit.
Za snímek cedule posíláme odměnu. | foto: Martin HerzánMetro.cz

U nedávno zrekonstruovaného Negrelliho viaduktu září růžová cedule Hudebního divadla Karlín. Upozornil nás na ni skrz aplikaci Hlídač čtenář Martin Herzán. „Viadukt je od roku 1964 kulturní památkou, dosud je nejdelším železničním mostem ve střední Evropě, je vyhledávaným místem turistů. A pak přijde divadlo Karlín a umístí před něj na nejfrekventovanějším místě Křižíkovy ulice obrovskou nevkusnou růžovou ceduli do prostoru chodníku pro své zaměstnance. Trochu soudnosti by neuškodilo,“ napsal k fotce Herzán.

Vývěsek, které se nacházejí v okolí kulturních památek nebo přímo na nich, je v Praze víc. Uhlídat je není snadné. „Existuje obrovské množství černých instalací, které nemůže magistrát ani my všechny podchytit. Potřebujeme v tom pomoc občanů,“ říká Andrea Holasová, pracovnice styku s veřejností z Národního památkového ústavu. „Podněty od občanů předáváme pracovníkům, kteří mají příslušná historická místa na starosti. Pokud došlo k vývěsu této informační cedule načerno, upozorníme Hudební divadlo v Karlíně, aby zjednalo nápravu,“ vysvětluje Holasová postup případného řešení.

Samotné divadlo věří, že vývěska nic neporušuje. „Navigační cedule je umístěna mimo památkový objekt, na naší plechové zdi, nemuseli jsme tudíž žádat o svolení památkářů,“ reaguje mluvčí Hudebního divadla Karlín Tomáš Matějovský. „Jedná se o jedinou cestu na personální vrátnici, kterou využívají zaměstnanci, dodavatelé divadla a všechny návštěvy. Před umístěním navigace návštěvy často kroužily kolem budovy a nemohly vstup najít,“ dodává Matějovský.

Památkový ústav ale neprověřuje jen podezřelé vývěsky. „Naposledy jsme řešili parkování na trávnících u obvodové zdi usedlosti Bertramka, což je smutný nešvar řidičů, kteří nechtějí platit parkování v památkové zóně a ničí travnaté plochy,“ kárá viníky Holasová. Podle ní je dobře, že mají lidé zájem na kultivaci Prahy a všímají si svého okolí. „Byli bychom rádi, kdyby se nám občané ozývali dokonce ještě častěji,“ dodává Holasová.

Právě díky pozornosti široké veřejnosti lze při odhalení nepovolených informačních cedulí, reklam a dalšího typu značení včas zasáhnout. „Lidé si všímají především chátrajících staveb, degradace sochařské výzdoby a venkovních maleb či mozaik. Samozřejmě existují velké kauzy, které stmelují veřejnost,“ pokračuje památkářka, jež jako příklad připomíná světelnou reklamu u Nuselského mostu. Ta byla odstraněna až na základě soudního rozhodnutí.

Na většinu typů vývěsek je nutné získat povolení z odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy. Některé informační prvky, jako jsou dopravní značky nebo uliční cedule, zase pro změnu není vůbec nutné schvalovat.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz
zpět na článek