metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Nové schéma pražského metra. | foto: RopidMetro.cz

Ošklivé a nečitelné, nebo moderní a pěkné? Nové cedule sbírají ohlasy

  12:27
Nová podoba jednotného informačního systému nenechává čtenáře Metra chladnými.

Vypadá to hezky, ale... V podobném duchu se nese začátek většiny komentářů na sociálních sítích, které se týkají nové podoby orientačního a informačního systému v hlavním městě. Vzhled a základní funkčnost takzvaných informačních totemů, obelisků, směrovek, map i nových grafických tabulí v metru představil organizátor dopravy Ropid v úterý. Obratem se začaly hrnout reakce Pražanů. Deník Metro je analyzoval.

Přečtu to?
Nové řešení navigace se má v metropoli začít objevovat v létě. Mnoho lidí ale už nyní kritizuje zvolené bílé písmo. To nemusí starší obyvatelé přečíst na první dobrou. „Příliš malé, příliš tmavé, pro mnohé nečitelné. Kdo to navrhl a kdo to platí?“ komentuje na Facebooku deníku Metro čtenářka Helena Kočová.

Další čtenáři kritizují tmavý podklad cedulí, který autoři budoucí podoby navigačního systému – český tým tvořený grafickým studiem Side2, ateliérem A69 architekti a typografickým studiem Superior Type – zvolili. „Připadám si jak na pohřbu. V noci, v mlze to bude opravdu užitečné, jak automat na kondomy ve Vatikánu,“ píše s nadsázkou na facebookovém profilu Metra Michal Lister Daneš.

V podobném duchu se nesou komentáře i na našem Instagramu. „Názvy stanic jsou moc blízko u sebe a velikost písma je moc malá. Další věc, která se radním nepovedla,“ komentuje podobu cedulí instagramový účet s názvem @prazska.mhd.

Konečně totemy
Hromada komentářů se sešla také na facebookovém profilu organizátora dopravy. Zde si například Pražané pochvalují, že se v metropoli objeví chybějící prvky, jako například informační totemy s mapkami. „Celkově to působí dobře,“ píše uživatel Michal Moc.

„Vypadá to skvěle. Dobrá práce, těším se, až to začnu potkávat,“ píše pro změnu na facebookovém profilu Centra architektury a městského plánování uživatel Vítězslav Štrobl.

Závan minulosti
„Nebylo tu už tohle barevné schéma někdy?“ pokládá na Facebooku Centra plánování otázku uživatel Daniel Fillip. Napříč sociálními sítěmi lze nalézt podobných komentářů více. Důvod je prostý. Nový orientační plán metra s černým podkladem, který se má ve stanicích objevovat po dobudování trasy metra D, totiž vypadá na první pohled povědomě – je podobný tomu, který byl platný před více než třiceti lety (viz foto).

Kontrola naživo
Pražané se s novým městským orientačním systémem začnou setkávat od roku 2023. K výměně dojde postupně. První instalace nových cedulí proběhne v létě, a to hned na dvou místech. Na zastávkách a ve stanici metra Palmovka a Háje. Ukázka nového informačního systému je k vidění ale už nyní. „Až do neděle máte možnost přijít se podívat na malou ochutnávku, představení prototypů navigačních prvků v životní velikosti přímo v Bílém sále, hned vedle kavárny,“ zve Centrum architektury a městského plánování, které se nachází u Karlova náměstí.

Ukázku informačního systému si už někteří Pražané prohlédli a chválí ho. Pár připomínek ale také mají „Byl jsem se podívat naživo. Je to dobrý. Současně dávám za pravdu těm, co psali, že jsou stanice vypsány moc malým písmem,“ píše na Facebooku Centra architektury například uživatel Štěpán Esterle.

Komentáře

zpět na článek