metro.cz

Počátky českého sektu, kterým si připíjeli Amíci v Plzni, jsou naproti České národní bance

PRAHA? AHA!   11:46
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.
V tomto domě se začala psát historie staroplzeneckých sektů.

V tomto domě se začala psát historie staroplzeneckých sektů. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Mluvíme-li o začátcích staroplzeneckých sektů, obvykle se začíná tím, že výrobci si pronajali staré pivovarské sklepy v malém městečku u Plzně. Ale počátky českých bublinek začínají v Praze.

Když nedávno křtila společnost Bohemia Sekt knihu o své historii, setkali se autoři, křestní otcové i matky v domě, který je v Senovážné ulici. Pár metrů od rohu Senovážného náměstí a hned naproti majestátní budově České národní banky. Organizátoři nevybrali místo náhodou. Senovážná ulice číslo 4 (na některých tehdejších dokumentech je číslo 44) se totiž stala během okupace sídlem společnosti, která si nesla název Českomoravské sklepy šumivých vín. Jenže v Praze se dala vína ztěžka vyrábět, byť za Karla IV. i po něm tu bylo vinic dost a dost. Nejen proto, že scházely potřebné prostory.

Původní nápad vyrábět sekty měli majitelé společnosti (jedna česká a jedna rakouská firma) už ve třicátých letech. Jenže než došlo k realizaci, začala válka a všechno se zpozdilo.

Takže se majitelé firmy rozhlíželi po okleštěném území protektorátu, až kousek od Plzně, ve Starém Plzenci, našli starý pivovar a v jeho sklepích rozjeli výrobu sektů. To se už psal rok 1943, Němci to projeli u Stalingradu a tak svitla naděje, že není daleko doba, kdy budou špunty létat na znamení porážky nacistů.

Co je určitě zajímavé, původně si vybrali pro výrobu Přímětice u Znojma, tady se nacházel velký křížový sklep. Ten je, mimochodem, v současnosti v majteku jiného velkého výrobce vín i sektů, a to Znovínu Znojmo se sídle v Šatově. Jak vidno, nescházelo mnoho a bohemka by se narodila na Znojemsku.

Což se v květnu 1945 stalo, američtí vojáci prý vypili téměř čtyřicet tisíc Černých vdov, sektu Black Widow. V pětačtyřicátém ho ovšem pili ještě z neoznačených lahví, na etiketách se název objevil až o rok později.

Ale zpět do Senovážné ulice. Přiznávám, že vypátrat narychlo, co bylo v domě před rokem 1989, se mi nepodařilo. Ale pamatuji, že po povodních v roce 2002 se sem z Karlína přesunula redakce Lidových novin, kterou velká voda ve čtvrti hned u vody slušně spláchla.

V současnosti je z domu hotel. Určitě tu hostům také podávají sekt. Málokdo ale ví, že stopy toho nejznámějších v zemích českých i moravských se začínají právě tady.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek