metro.cz
ilustrační snímek | foto: Pražské služby

Pražští popeláři objevují u kontejnerů poklady z půd

  4:15
Harampádí k popelnici nepatří, prosí Pražany největší svozová společnost v hlavním městě – Pražské služby.

„Uklízecí čety u popelnic nebo u stání na tříděný odpad každý rok odklidí tisíce tun volně pohozených předmětů. Pro nepotřebné věci jsou zde sběrné dvory nebo kontejnery. V případě funkčních věcí stojí za zvážení jejich odložení v re-use centru,“ říká pro deník Metro mluvčí služeb Radim Mana.

Nelichotivá statistika o množství odloženého odpadu u popelnic a kontejnerových státní ukazuje, kolik lidí věří tomu, že se o odpad postarají popeláři. „To není pravda. Nemají to v popisu práce, nadměrné kusy odpadu ani odvézt nemohou z technologických a časových důvodů,“ vysvětluje Mana a pokračuje: „Na druhou stranu roste podíl těch, kteří navštěvují sběrné dvory.“

Loni byla jejich návštěvnost rekordní. Celkem je navštívilo 212 802 lidí. To se podepsalo i na množství odevzdaného odpadu. „V druhém pandemickém roce skončilo na sběrných dvorech 40 416 tun odpadu. Nejčastěji šlo o starý nábytek, vysloužilé spotřebiče, stavební suť a podobně,“ popisuje Mana.

Pražané se nejvíce zbavovali takzvaného objemného odpadu. Toho loni na sběrných dvorech skončilo 18 110 tun. Následoval stavební odpad z drobných domácích rekonstrukcí. Toho bylo 12 257 tun, trojici nejčastěji odkládaných komodit uzavírá 5077 tun dřeva.

Jarní měsíce jsou obdobím, kdy mívají pracovníci sběrných dvorů napilno. Důležitost dvorů se dobře ukázala v pandemickém roce 2020. Tehdy totiž krátce došlo k jejich přechodnému uzavření. Což v době, kdy byli lidé více doma a uklízeli jako diví, vytvořilo smrtící koktejl. „Odpad hromadili u kontejnerů a v ulicích vznikaly černé skládky. Pražané nám posílali fotky na sociální sítě a intenzivně se na nás obraceli i zástupci městských částí,“ vzpomíná Mana a doplňuje, že i tehdy upozorňovali popeláři na to, že povinnost udržovat popelnicové stání čisté má vlastník či správce objektu. „Stání na tříděný odpad pak uklízí speciální úklidová četa,“ upřesňuje Mana.

Sběrné dvory shromažďují komunální odpad, který se kvůli své velikosti buď nevejde do nádoby, nebo do ní nepatří. To jsou typicky vysloužilé spotřebiče nebo nebezpečný odpad. Bezplatně zde lze odevzdat jeden metr krychlový suti za měsíc. Větší množství je zpoplatněno.

Ve dvorech je zřízeno i místo zpětného odběru vyřazeného elektrozařízení. Mohou se zde tedy odevzdat například lednice, pračky, televize, sporáky, počítače či mikrovlnné trouby.

Dejte věcem druhou šanci

  • Takzvané re-use pointy lze využít ve Vysočanech, na Spořilově, v Modřanech nebo v Horních Počernicích.
  • Jejich cílem je předejít vyhazování věcí, které jsou ještě funkční, a je tedy zbytečné, aby skončily na skládce. 
  • Často jde o drobné vybavení domácností, knihy, kočárky, nábytek nebo jízdní kola „Věřím, že i relativně malá změna spotřebitelského chování může mít velký dopad. Pointy jsou dalším dílkem do skládačky známé jako oběhové hospodářství,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček.
  • Sběrných dvorů se v metropoli nachází dvacítka. Jejich seznam najdete na psas.cz.

Komentáře

zpět na článek