metro.cz

Balkonové kachny se vozí „taxíkem“ k vodě

  19:15
Opeřené matky obtěžují námluvy samců. Proto místo hnízd v přírodě raději volí květináče.

Další 1 fotografie v galerii
Radotínská kachňátka z květináče | foto: ČSOP

Kachní sezona naplno dorazila do hlavního města. Zachraňování vylíhnutých kachňátek před neblahým osudem však podle zvířecích záchranářů letos připomíná rodinnou komedii. Vodní ptáci jsou totiž vychytralejší než kdy jindy.

„Pražská zvířecí záchranka zahájila obvyklou sezonu už 7. dubna. Dvanáct čerstvě vylíhlých kachňátek bylo v hnízdě umístěném v květináči s levandulí v Radotíně. Od vody rodinku dělil koridor z budov, několik rušných křižovatek, vysoké železniční koleje, obrubníky a další nebezpečí,“ říká Kateřina Landová z Pražské zvířecí záchranky, která rodinku odchytávala a převážela k vodě.

Další opeřenec hnízdil v květináči na balkoně v Praze 10. Opět poměrně daleko od vody. „Podobných hnízdění na místech, odkud se kachňata s mámou nemohou dostat k vodě, přibývá. Ptáci jako by se spoléhali na pomoc zvířecí záchranky. Minulý rok zasahovala Pražská zvířecí záchranka u 722 zvířat, z toho bylo 280 mláďat. Kachna divoká byla nejčastější pacient,“ dodává Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody, který záchranky provozuje.

Neodbytní samci
Kačky jsou na jaře pod velkým tlakem samců. Ti bývají v tomto období velmi agresivní a mohou kachnu při pokusech o opakované páření i utopit. „Možná i proto si v Praze kachny vybírají pro klidné hnízdění vzdálenější místa od vody, mohou jimi být i zelené střechy budov, terasy, balkony nebo různá zákoutí ve firemních areálech či vnitroblocích. Vnímaví přihlížející pak volají zvířecí záchranáře o pomoc v obavách o osud malých kachňátek,“ doplňuje Stýblo.

Zaměstnanci firmy v Radotíně, v jejímž areálu se zmiňovaný květináč nacházel, už podobnou zkušenost měli. Věděli tedy, že musejí počkat na vylíhnutí mláďat, matku nerušit, a až vykoukne na svět poslední kachně, zavolat na telefon 774 155 185 s prosbou o převoz. „Odchyt se musí povést na první pokus, kachna jinak znejistí a může se mladých ve stresu i vzdát. Záchranáři sází na mateřský pud, který kachnu k potomkům silně váže, a rychlý výpad podběrákem. Následuje posbírání kachňat a transport k vodě. Někdy taková akce trvá i několik hodin,“ popisuje Stýblo.

Zvířecí taxislužby
Záchranáři nejsou z „kachní taxislužby“ úplně nadšení. „Kachní máma byla známá firma. Podobný přesun s rodinkou už absolvovala minulý rok, kdy dostala na památku kroužek. Otázkou je, zda takové chování divokých zvířat vůbec podporovat. Kachny v Praze, jak jsme si ověřili, neodradí od podobného hnízdění ani stres z odchytu a přesun v přepravce. Na hnízdiště se pak vrací a je jich každý rok o něco více,“ komentuje Landová.

Zalíbily se jim balkony
Zatím Pražská zvířecí záchranka podněty nálezců „balkonových kachen“, jak jim začala říkat, řeší. Podle Stýbla si tak ale zadělává na více práce v dalších letech. „Může se ovšem stát, že z ekonomických důvodů výjezdy omezí pouze na případy zraněných zvířat. Skokové zvýšení cen pohonných hmot je limitující. Bezplatná služba Pražské zvířecí záchranky je také čím dál více závislá na darech od veřejnosti,“ tvrdí Stýblo s tím, že v roce 2022 podporují činnost Pražské zvířecí záchranky pražský magistrát a městské části Praha 4 a Praha 7. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek