metro.cz

Chcete vlastní med? Včelařem nanečisto se můžete stát ve Kbelích či u Labutě

  17:44
Přihlášky do projektu komunitní včelnice lze podat už jen do pátečního večera. Úl vám zapůjčí až do prosince.

Další 2 fotografie v galerii
S přihláškami do projektu komunitní včelnice i s dotazy se neváhejte obracet na Beatu Sýkorovou. | foto: Lesy hlavního města Prahy

Tatínek si včelaří, maminka zahradničí v komunitní zahradě nebo si jen čte opodál knížku, děti si hrají s hospodářskými zvířaty. Tuhle rodinnou idylu mohl podle mluvčí Lesů hlavního města Prahy zažít osobně každý, kdo se přihlásil do projektu Komunitní včelnice. „Loni jsme pořádali první ročník v našem kbelském ekocentru Prales, kde bylo možné tyhle činnosti kombinovat. Letos přidáváme včelnici u rybníka Labuť v Kunratickém lese,“ říká pro deník Metro mluvčí Lesů Petra Fišerová a dodává: „Každý včelař, který se u nás loni učil včelařit nanečisto, byl spokojen a má nyní vlastní úl na své zahradě.“ 

Zájemci o včelaření se do projektu mohou přihlásit i letos. Musíte si pospíšit. Přihlášky je možné odevzdat nejpozději do pátku večer. „Hlavním benefitem toho, co nabízíme, je fakt, že si včelaření vyzkoušíte předtím, než nakoupíte všechno to drahé vybavení,“ láká zájemce Fišerová. 

Za pronájem jednoho úlu se včelstvem v produkční síle zaplatí zájemce deset tisíc korun. V ceně je plně vybavený úl s náhradními nástavky a vybavení na získávání medu. Pokud se včelaři nebude dařit, neodejde s prázdnou. „V ceně má totiž již započítáno pět kilogramů vlastnoručně vytočeného medu navíc,“ dodává Fišerová. 

S přihláškami do projektu komunitní včelnice i s dotazy se neváhejte obracet na...

Účastník projektu má nárok i na úvodní seminář, průběžné konzultace s odborníky či vlastní etikety na sklenice. Včelaří se pak od května do prosince. Komunitní včelnice v ekocentru Prales se nachází v jeho dolním areálu a je zde k dispozici sociální zařízení, zdroj vody i parkoviště. Do chuti místního medu se údajně pozitivně promítá také fakt, že se zde mohou včely pást na mnoha ovocných stromech, lesních dřevinách i na lučních porostech. 

Nová komunitní včelnice v Kunratickém lese má zázemí vybavené o něco méně. „Zde je třeba počítat s tím, že tu není zdroj vody ani elektrického proudu. Toto stanoviště však včelám poskytuje velmi kvalitní lesní pastvu a výhodou pro včelaře je klidné prostředí a soukromí při práci,“ přiznává výhody a nevýhody místa Fišerová. O úly byla loni rvačka. Není totiž možné, aby dva včelaři pracovali na stejném úlu. K dispozici jich bylo pouze pět. Letos je situace podobná. Počet úlů se s vybudováním další komunitní včelnice pouze zdvojnásobil. „Volná místa ale ještě máme. Jen je si potřeba pospíšit,“ radí čtenářům Metra Fišerová. 

S přihláškami do projektu komunitní včelnice i s dotazy se lze obracet na Kateřinu Jeníčkovou na telefonním čísle 771 230 241 nebo na e-mailu: jenickova@lesy-praha.cz. Úvodní seminář zaměstnanci lesů plánují uspořádat již příští týden. 

Komunitní včelnicí Lesy hlavního města Prahy navazují na již zavedenou komunitní zahradu, která v kbelském ekocentru úspěšně funguje od roku 2017. Drobní pěstitelé v ní mají k dispozici vyvýšené i klasické záhony.

Lesy hlavního města se včelaření věnují již od roku 2011, kdy zahájily projekt Návrat včel do pražských lesů a začaly zakládat či obnovovat včelnice na různých místech v pražské přírodě. l Městská firma se zabývá nejen chovem včel, ale také zpracováním medu a vosku a včelařským ekovýchovným programům. Více informací najdete na webulhmp.cz

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek