metro.cz
PRAHA? AHA!
Dalších 11 fotografií v galerii
Dům-bunkr. Dva sousedi | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Vily-bunkry aneb Vůdcovy hlavní stany

  13:08
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Není to architektura nové doby. Rodinné domy a výstavní vily, na kterých pokryli nejen střechy, ale i stěny horních pater taškami, jsme tu měli už v první republice. Mělo to výhodu – alespoň horní patro bylo lépe chráněné od povětrnostních vlivů, dům byl i na první pohled „pod čepcem“.

Jenže v devadesátých letech se s tímhle opláštěním, jak jinak to nazvat, roztrhl pytel. Možná to odkoukali z německých časopisů o bydlení, možná to byla novodobá varianta předválečných variant. Novodobí stavitelé a architekti to ale začali náležitě vylepšovat. 

Některá provedení stojí za to, nemají daleko do domů-hříbečků. Soukromě jsem si tento styl architektury nazval „bunkr“, někdy tomu říkám i „vůdcův hlavní stan“.
Jak se ale také říká, proti gustu žádný dišputát.

Komentáře

zpět na článek